Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Відображення у звітності середнього заробітку працівника, призваного на військові збори

Працівника призвали на військові збори з 19.09.2019 до 03.10.2019 р. Як це відобразити в звіті з ЄСВ і в ф. 1ДФ? Коли підприємство отримає компенсацію понесених витрат з бюджету, то в якому звіті потрібно її відобразити?

Нормативна база

У ст. 119 КЗпП зазначається, що працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про альтернативну (невійськову) службу""Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

Згідно з нормами п. 11 ст. 29 Закону №2322 та п. 7 Інструкції №80, за призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, встановлено такі гарантії:

1. зберігається місце роботи;

2. зберігається займана посада;

3. зберігається середня заробітна плата на підприємстві, установі, організації незалежно від підпорядкування та форм власності;

4. не підлягають звільненню з ініціативи роботодавця.

Отже, навіть, якщо йдеться про осіб, які працювали за «сезонними» або іншими строковими трудовими договорами, середня заробітна плата виплачується протягом всього часу тривалості зборів та перебування в дорозі до військової частини й назад. Займана посада зберігається на час робіт, обумовлених трудовим договором.

Якщо військовозобов'язаний  був призваний на збори із щорічної або додаткової відпустки, вона підлягає продовженню після закінчення зборів або перенесенню на інший строк (п. 10 Інструкції №80).

 

Компенсація з державного бюджету

Відповідно до п. 11-13 Інструкції №80, виплата середнього заробітку військовозобов’язаним, призваним на збори, провадиться підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, з подальшим відшкодуванням цих витрат військовими комісаріатами.

Для цього слід подати до військового комісаріату, у якому перебуває на обліку військовозобов'язаний працівник, рахунки (на думку автора, довільної форми), котрі акцептуються першими відділами (відділеннями) військових комісаріатів і передаються до фінансово-господарчих відділень для оплати (п. 12 Інструкції №80). До рахунку слід додати й відомість на виплату середньої заробітної плати, нарахованої військовозобов'язаним, призваним на збори. Її форма встановлена Інструкцією №80.

На думку автора, документи для отримання компенсації від військкомату слід подавати після завершення зборів військовозобов'язаного працівника, адже саме тоді буде встановлено фактичну суму витрат підприємства.

 

ПДФО, ВЗ та ЄСВ

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді зарплати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (пп. 164.2.1 ПКУ).

Таким чином, оподаткування середньої зарплати за період перебування працівників на військових зборах ПДФО та ВЗ відбувається на загальних засадах. Тобто слід утримувати ПДФО-18% та ВЗ – 1,5%.

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, яку включають  основну та додаткову заробітну плату (пп. 1 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). Тож, на середній заробіток нараховується ЄСВ у розмірі 22% (або ж 8,41%, якщо працівник підприємства є особою з інвалідністю).   

Бухгалтерський облік середньої заробітної плати за час військових зборів ведеться за загальними правилами для обліку заробітної плати, а отримання компенсації з бюджету відображається проведенням - Дт 31 Кт 719.

 

Заповнення звітності

Податковий розрахунок за формою № 1ДФ

Середній заробіток за період військових зборів відносять до заробітної плати. Тому у формі № 1ДФ слід зазначити в загальній сумі із зарплатою, нарахованою працівникові, з кодом «101».

 

Звіт за формою № Д4

У разі призову на військові збори трудові відносини з працівником не припиняються, тож таблиця 5 не заповнюється.

Середній заробіток за період військових зборів відображають загальною сумою в одному рядку разом з нарахованою зарплатою за відпрацьований час до початку зборів. Компенсація понесених витрат у звітності не відображається, оскільки така форма не передбачена.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
1-ДФ , Єдиний соціальний внесок , Заробітна плата , Звітність , ПДФО , Трудові відносини , Мобілізація , Військовий збір , АТО

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі