• Посилання скопійовано

На договори ЦПХ мінімальні гарантії щодо оплати праці не поширюються

За договором ЦПХ непрацюючий пенсіонер надає юридичні консультації неприбутковій організації. Договір укладено на рік з помісячним підписанням акту із зазначенням та описом наданих юридичних консультацій. Оплата нижче мінімальної зарплати. Чи буде це порушенням? Чи потрібно донараховувати ЄСВ?

Мінімальна заробітна плата

Згідно з ст. 95 КЗпП мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

Водночас, варто звернути увагу, що взаємовідносини, які виникають між фізособою та суб’єктом господарювання за договором ЦПХ регулюється ЦКУ, а не КЗпП. Тобто фізособа за договором ЦПХ не є працівником підприємства (при цьому отримує не заробітну плату, а винагороду), а лише надає суб’єкту господарювання послуги за цивільним договором.

Відповідно до цього, гарантії щодо дотримання мінімального розміру заробітної плати до осіб, які надають послуги за договором ЦПХ, не застосовуються.

 

ЄСВ

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума винагороди фізособі за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Отже, суб’єкти господарювання за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами нараховують ЄСВ на суму винагороди (доходу) за ставкою 22%.

При цьому, обов’язку нарахування ЄСВ не менше мінімального розміру за виплатами за договорами ЦПХ Законом про ЄСВ не встановлено.

Якщо дохід у вигляді винагороди за договором цивільно-правового характеру не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, ЄСВ нараховується виходячи з розміру єдиного внеску 22% на фактично нараховану винагороду за договором цивільно-правового характеру.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105