• Посилання скопійовано

Як проводити дисконтування, якщо порушено графік погашення поворотної фіндопомоги?

Підприємство надало поворотну безвідсоткову фіндопомогу іншій юрособі. За договором ПФД повертається частинами згідно з графіком щомісячно. Теперішню вартість було розраховано згідно з цим графікок. Однак було здійснено лише дві оплати. Як розраховувати теперішню вартість, дисконт та суму амортизації, якщо оплата не надходила?

Згідно з змінами, внесеними наказом Мінфіну №379, дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська (не тільки та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків).

Відповідно до термінів, неведених у П(С)БО 10, довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.

Таким чином, дисконтуванню повинна підлягати та частина суми ПФД, яка згідно з умовами договору повертається у термін більше дванадцяти місяців з дати балансу. Та ж частина, яка повинна (зверніть увагу, що головна вимога саме повинна бути повернута, а не фактично повернута) протягом дванадцяти місяців з дати балансу дисконтуванню не підлягає.

Якщо ПФД повертається частинами протягом певного терміну, то теперішня вартість, дисконт та сума амортизації розраховується виходячи із встановлених термінів повернення кожної з її частин.

Як передбачено п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи (в даному випадку - це документи, що підтверджують надання ПФД та її повернення (касові документи, банківська виписка, в комплексі з умовами, передбаченими договором про надання ПФД).

При цьому Офіс ВПП ДПС роз’яснював, що переглядати теперішню вартість та суму дисконту (амортизації) необхідно лише у тому випадку, якщо відбувається модифікація фінансових зобов’язань. Простими словами, модифікація фінансових зобов’язань  – це зміна умов договору (зміна строку, зміна розміру процентної ставки, зміна суми).

Водночас, від того, що поточна заборгованість стала простроченою (тобто частина її фактично не була погашена згідно з встановленим графіком), вона не стала довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.

Так, якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалося як довгострокове і компанією вже був розрахований та задекларований дисконт, то при збільшенні строку виконання фінансового зобов’язання або зміні графіку його погашення в бухгалтерському обліку необхідно:

  • провести перерахунок дисконту з врахуванням продовженого строку;
  • включити результати такого перерахунку в доходи, що також вплине на збільшення фінансового результату та збільшення об’єкту оподаткування податком на прибуток.

Таким чином можна зробити висновок, що у разі, якщо умови договору ПФД і графіку повернення не переглядаються (однак фактично цей графік порушується), то здійснювати перерахунок дисконту не потрібно – теперішня вартість, сума дисконту та амортизації відображається згідно з розрахованою величиною на дату виникнення такої заборгованості згідно з графіком. Тобто в обліку продовжують відображатись розраховані суми дисконту та амортизації незалежно від того, чи здійснювались оплати згідно з графіком платежів, чи ні.

Якщо ж порушення графіку погашення ПФД призводить до перегляду умов договору, зокрема, вносяться зміни до графіку погашення або терміну погашення, то підприємству необхідно провести перерахунок дисконту на дату балансу з відповідним переглядом суми, що потрапить до складу доходів та витрат на дату такого перерахунку та в подальшому (попередньо нараховані суми залишаються без змін).

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025107
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202530
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202582
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025133
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202561