Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Дисконтування та пролонгація строку повернення позики

11.07.2019 р. ТОВ отримало позику від нерезидента із строком повернення 2 роки. 10.12.2019 р. було підписано додаткову угоду і встановлено строк повернення - 15.06.2020 р. Наразі заборгованість неповернуто і планується продовжити строк до 20.06.2021р. Як дисконтувати таку заборгованість у 2019 та 2020 роках?

Дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська. Своєю чергою, від того, що поточна заборгованість стала простроченою, вона не стала довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.

У п. 4 П(С)БО 11 зазначено, що довгострокові зобов'язання – усі зобов'язання, які не є поточними. При цьому до поточних належать зобов'язання, які буде погашено протягом операційного циклу підприємства або має бути погашено протягом 12 місяців починаючи з дати балансу.

Тому у разі підписання додаткової угоди 19.12.2020 р., строк погашення такого кредиту становить менше 12 місяців, а тому така заборгованість є поточною заборгованістю і не підлягає дисконтуванню, зокрема, на 31.12.2019 року.

Що ж до подальшої пролонгації такої заборгованості, то формально така заборгованість продовжує бути поточною – оскільки новий термін погашення становить також менше 12 місяців, а отже, не підлягає дисконтуванню після пролонгації. І хоча суд притримується такого ж підходу (визначальним є не термін погашення такої заборгованості, а строк, на який продовжено дію договору), але податківці можуть вважати, що у такий спосіб підприємство уникає обов’язку дисконтування і весь строк заборгованості слід рахувати як єдиний термін (тобто така заборгованість з початку повинна була визнаватись як довгострокова і підлягати дисконтуванню). Детальніше питання дисконтування пролонгованої заборгованості ми розглядали тут.

Як було зазначено на початку, те що заборгованість стала простроченою, не робить її довгостроковою. Тому можливо, для уникнення можливих ризиків (але зважаючи на умови такого кредитування), варто залишити заборгованість з датою погашення 30.06.2020 року без пролонгації як прострочену заборгованість, а у 2021 році повернути, коли виникне така можливість (при цьому прострочена заборгованість не списується з балансу, а продовжує значитись у складі зобов’язань).

Зверніть увагу, що у разі, якщо позику отримано під відсотки, ставка яких відповідає ринковій ставці, дисконтування не проводиться (детальніше це питання ми розглядали тут).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , Позика , Облік , Дисконтування

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі