• Посилання скопійовано

Дисконтування довгострокового кредиту, який взято за ставкою 16% річних

Підприємство отримало 18.06.2018 р. довгостроковий кредит в сумі 15 475 000,00 грн на фінансування будівництва, з терміном погашення 17 червня 2023 року під 16% річних. Чи потрібно дисконтувати дану заборгованість і якщо так, то як правильно зробити розрахунок?

Ставка дисконту згідно з П(С)БО 28 базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Звичайно ж, найбільше питання, яке виникає при дисконтуванні кредитів/позик, — це ставка дисконту. Схиляємося до того, що у випадку з банківськими кредитами правильно було б узяти до уваги поточну ринкову ставку (допоможе в цьому інформація із сайту НБУ, де можна дізнатися середню вартість довгострокових кредитів банків). Але й у цьому випадку точної відповіді, яку ставку брати, все ж таки немає. Вона для кожного випадку індивідуальна.

На сьогодні позиція ДПС щодо ставки дисконту така: це середня річна облікова ставка рефінансування НБУ 1.

Якщо фактичні відсотки за кредитом визначені на рівні ринкових, то дисконтувати такий кредит не треба. Адже фактично теперішня вартість кредиту відповідатиме номінальній.

До речі, колись до цього приходили податківці у статті «Витрати на позики: нюанси міжнародного обліку» у «Віснику» №22/2015.

Якщо ж відсотки нижчі від ринкових, потрібно визначити теперішню вартість та дисконт.

Дані НБУ про будь-які ставки  можна знайти тут>>

Тож, навіть, якщо за ставку дисконтування обирати бажану податківцями середню річну облікову ставку рефінансування НБУ, то дисконтувати заборгованість за кредитом та відсотками не потрібно, якщо ставка у 16% вища за ринкову ставку за аналогічними кредитами.

Або ж  платник податку може провести самостійно аналіз й визначити ринкову ставку за аналогічним кредитом і якщо вона також буде на рівні 16% (чи відхилення буде 5% від номінальної вартості заборгованості), то також дисконтувати не потрібно. Радимо скласти бухдовідку, у якій визначити вибрану ставку дисконтування (зазначити ставку, діючу на дату отримання кредиту) й привести висновок, що кредит взято під ринкову ставку, а отже, він не підлягає дисконтуванню.  До довідки бажано прикріпити інформацію щодо знайденої ринкової ставки.

Додатковим аргументом на користь того, що ставка 16% є ринковою, буде той факт, наприклад, що кредит був взятий у банку за загальними умовами кредитування цього банку, тобто це була не індивідуальна кредитна ставка саме для цього підприємства, а ставка, визначена банком для всіх аналогічних клієнтів.

Детальніше про дисконтування кредитів ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410