• Посилання скопійовано

Дисконтування довгострокового кредиту, який взято за ставкою 16% річних

Підприємство отримало 18.06.2018 р. довгостроковий кредит в сумі 15 475 000,00 грн на фінансування будівництва, з терміном погашення 17 червня 2023 року під 16% річних. Чи потрібно дисконтувати дану заборгованість і якщо так, то як правильно зробити розрахунок?

Ставка дисконту згідно з П(С)БО 28 базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Звичайно ж, найбільше питання, яке виникає при дисконтуванні кредитів/позик, — це ставка дисконту. Схиляємося до того, що у випадку з банківськими кредитами правильно було б узяти до уваги поточну ринкову ставку (допоможе в цьому інформація із сайту НБУ, де можна дізнатися середню вартість довгострокових кредитів банків). Але й у цьому випадку точної відповіді, яку ставку брати, все ж таки немає. Вона для кожного випадку індивідуальна.

На сьогодні позиція ДПС щодо ставки дисконту така: це середня річна облікова ставка рефінансування НБУ 1.

Якщо фактичні відсотки за кредитом визначені на рівні ринкових, то дисконтувати такий кредит не треба. Адже фактично теперішня вартість кредиту відповідатиме номінальній.

До речі, колись до цього приходили податківці у статті «Витрати на позики: нюанси міжнародного обліку» у «Віснику» №22/2015.

Якщо ж відсотки нижчі від ринкових, потрібно визначити теперішню вартість та дисконт.

Дані НБУ про будь-які ставки  можна знайти тут>>

Тож, навіть, якщо за ставку дисконтування обирати бажану податківцями середню річну облікову ставку рефінансування НБУ, то дисконтувати заборгованість за кредитом та відсотками не потрібно, якщо ставка у 16% вища за ринкову ставку за аналогічними кредитами.

Або ж  платник податку може провести самостійно аналіз й визначити ринкову ставку за аналогічним кредитом і якщо вона також буде на рівні 16% (чи відхилення буде 5% від номінальної вартості заборгованості), то також дисконтувати не потрібно. Радимо скласти бухдовідку, у якій визначити вибрану ставку дисконтування (зазначити ставку, діючу на дату отримання кредиту) й привести висновок, що кредит взято під ринкову ставку, а отже, він не підлягає дисконтуванню.  До довідки бажано прикріпити інформацію щодо знайденої ринкової ставки.

Додатковим аргументом на користь того, що ставка 16% є ринковою, буде той факт, наприклад, що кредит був взятий у банку за загальними умовами кредитування цього банку, тобто це була не індивідуальна кредитна ставка саме для цього підприємства, а ставка, визначена банком для всіх аналогічних клієнтів.

Детальніше про дисконтування кредитів ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442