• Посилання скопійовано

Наслідки несвоєчасного повернення та неповернення поворотної фіндопомоги

Підприємство на загальній системі оподаткування надало поворотну фіндопомогу засновнику та співробітнику на 12 місяців. Строки повернення пройшли, а фіндопомога частково не повернена. Які наслідки для підприємства та чи можна збільшити строки повернення?

Надана поворотна фіндопомога в обліку відображається як дебіторська заборгованість і відображається за правилами П(С)БО 10.

Фіндопомога із строком повернення 12 місяців є поточною, а тому відображається на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».

Відповідно до п. 4 П(С)БО 10, безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності.

Безнадійна заборгованість списується з балансу на інші операційні витрати (див. п. 11 П(С)БО 10): Дт 944 Кт 377.

Але ж заборгованість стане безнадійною, якщо підприємство буде впевнене, що вона не буде поверненою, або якщо за такою заборгованістю спливе строк позовної давності.

Якщо ж повернення фіндопомоги прострочене, але підприємство очікує її повернення пізніше, в обліку жодних записів робити не потрібно.

На податковий облік податком на прибуток зазначене прострочення повернення також не впливає.

У разі збільшення строку повернення фіндопомоги, причому якщо на дату чергового балансу строк її повернення згідно із змінами до договору перевищить 12 місяців, вона набуде статусу довгострокової, а тому має обліковуватися на субрахунку 183 «Інша дебіторська заборгованість» (Дт 183 Кт 377). Окрім того, така довгострокова заборгованість має відображатися за теперішньою вартістю (див. п. 12 П(С)БО 10). Тобто, вона має дисконтуватися. Про особливості дисконтування і відображення в обліку можна почитати тут.

 

Щодо збільшення строку повернення

Очевидно, що для збільшення строку повернення потрібно внести зміни до первісного договору фіндопомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦКУ, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, сторони за погодженням між собою можуть внести зміни до первісного договору, збільшивши строк.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»