• Посилання скопійовано

Чи може фізособа - власник приміщення виставляти рахунки за оренду та комунальні послуги ТОВ?

Чи може фізособа - власник приміщення здавати в оренду приміщення і виставляти рахунки за оренду та комунальні послуги ТОВ – платнику ПДВ? Якими документами супроводжуються ці дії? Який облік веде ТОВ?

Положеннями ч. 1 ст. 762 ЦКУ передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до пп. «б» пп. 176.1  ПКУ платники ПДФО зобов'язані отримувати документи первинного обліку та зберігати їх протягом строку давності, встановленого ПКУ (1095 к.д.).

Первинний документ в ст. 1 Закону про бухоблік визначено як документ, який містить відомості про господарську операцію.

При цьому  перелік обов'язкових реквізитів, які повинні міститися у первинному документі, визначено в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік. 

Крім того, форми розрахункових документів передбачено Інструкцією №22Положенням №148 та іншими нормативно-правовими актами. 

ДПС в ІПК від 05.04.2018 р. №1464/К/99-99-13-02-03-14/ІПК повідомляє, що кошти, отримані фізичною особою – орендодавцем від фізичної особи – орендаря мають бути підтверджені первинними документами, до яких відносяться, зокрема, але не виключно: договір оренди, платіжне доручення, виписка з карткового рахунку, акт прийому-передачі, інший документ у довільній формі, що свідчить про здійснення розрахунків.

Виходячи з того, що типової форми акту користування орендованим приміщенням протягом певного періоду та відшкодування комунальних послуг немає, підприємство має право розробити форму такого акту самостійно. Акт, складений на нараховані суми орендного платежу, є тим первинним документом, на підставі якого підприємство відображає витрати з оренди приміщення.

Залежно від призначення приміщення орендну плату відображають на відповідних рахунках обліку витрат (ДТ 91, 92, 93 чи 94).

Отже, чинним законодавством не передбачено виставляння рахунків за оренду та комунальні послуги фізичною особою – власником приміщення, який не є суб'єктом підприємництва. 

***

Також читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202550
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517