• Посилання скопійовано

Оренда офісу у фізособи та сплата за неї комунальних послуг: які наслідки?

Підприємство орендує офіс у фізособи та сплачує за неї комунальні послуги (за довіреністю). Як таку операцію відобразити в обліку та які податкові наслідки?

 Оподаткування орендних платежів та оплати комунальних послуг

Відповідно до  пп. 170.1.2 ПКУ податковим агентом фізособи, що отримує дохід від надання майна в оренду, є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.

Сума таких доходів оподатковується ПДФО за ставкою 18% (пп. 170.1.4 ПКУ). Окрім цього такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Сплата ПДФО до бюджету здійснюється під час виплати такого оподатковуваного доходу – пп. 168.1.2 ПКУ. Якщо дохід було нараховано, але не виплачено, то податок сплачується протягом 30 днів місяця наступного за місяцем, в якому було нараховано такий дохід (пп. 168.1.5 ПКУ).

Якщо такий дохід виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 ПКУ).

Якщо такий дохід виплачується фізособі готівкою, то кошти виплачуються  через касу підприємства з відповідним оформленням видаткового касового ордера.

Відповідно, ПДФО, що нараховується при виплаті орендної плати фізособі, сплачується за місцезнаходженням орендаря (податкового агента).

Що стосується оплати комунальних послуг за довіреністю від фізособи, то це теж буде оподатковуваний дохід такої фізособи, але на іншій підставі. А саме, оплата орендарем комунальних послуг за фізособу – це грошове відшкодування витрат фізособи на оплату комунальних послуг, яке передбачене у пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ. Отже, ці суми є додатковим благом фізособи-орендодавця.

Cума виплаченої орендної плати фізичній особі відображається підприємством (підприємцем) – орендарем у формі №1ДФ з ознакою доходів «106» - див. тут та тут.

Оскільки додаткове благо у вигляді оплати комунальних послуг є негрошовим доходом з точки дзору орендодавця (адже він не отримує грошей, які сплачуються напряму постачальникам комунальних послуг), то сума ПДФО розраховується із застосуванням натурального коєфіцієнта.

Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу «126» - див. тут.

 

Бухгалтерський облік

Оплата комунальних послуг за довіреністю відноситься на ті ж статті витрат, що й орендна плата, наприклад:

  • Дт 92 Кт 631 (аналітичний рахунок – орендодавець) – нараховано орендну плату в сумі 1000 грн;
  • Дт 631 Кт 641, 642 – утримано ПДФО та ВЗ з орендної плати: 1000 грн * 18% = 180 грн, 1000 грн * 1,5% = 15 грн.
  • Дт 92 Кт 631 (аналітичний рахунок – орендодавець) – нараховано вартість комунальних послуг на суми, зазначені у рахунках, в сумі 200 грн;
  • Дт 685 (постачальники комунальних послуг) Кт 311 – оплата комунальних послуг, сума 200 грн;
  • Дт 631 Кт 685 – взаємозалік заборгованостей між орендодавцем та постачальниками комунальних послуг – на суму 200 грн.
  • Дт 631 Кт 641, 642 – утримано суму ПДФО з оплати комунальних послуг: 200 грн * 1,21951 * 18% = 43,90 грн; 200 грн * 1,5% = 3 грн.
  • Дт 631 Кт 311, 301 – виплачено орендну плату за мінусом утриманих ПДФО та ВЗ: 1000 грн – 180 грн – 15 грн – 43,90 грн – 3 грн = 758,10 грн.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20256
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.20257
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202512
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025113
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527