• Посилання скопійовано

Оренда офісу у фізособи та сплата за неї комунальних послуг: які наслідки?

Підприємство орендує офіс у фізособи та сплачує за неї комунальні послуги (за довіреністю). Як таку операцію відобразити в обліку та які податкові наслідки?

 Оподаткування орендних платежів та оплати комунальних послуг

Відповідно до  пп. 170.1.2 ПКУ податковим агентом фізособи, що отримує дохід від надання майна в оренду, є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.

Сума таких доходів оподатковується ПДФО за ставкою 18% (пп. 170.1.4 ПКУ). Окрім цього такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Сплата ПДФО до бюджету здійснюється під час виплати такого оподатковуваного доходу – пп. 168.1.2 ПКУ. Якщо дохід було нараховано, але не виплачено, то податок сплачується протягом 30 днів місяця наступного за місяцем, в якому було нараховано такий дохід (пп. 168.1.5 ПКУ).

Якщо такий дохід виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 ПКУ).

Якщо такий дохід виплачується фізособі готівкою, то кошти виплачуються  через касу підприємства з відповідним оформленням видаткового касового ордера.

Відповідно, ПДФО, що нараховується при виплаті орендної плати фізособі, сплачується за місцезнаходженням орендаря (податкового агента).

Що стосується оплати комунальних послуг за довіреністю від фізособи, то це теж буде оподатковуваний дохід такої фізособи, але на іншій підставі. А саме, оплата орендарем комунальних послуг за фізособу – це грошове відшкодування витрат фізособи на оплату комунальних послуг, яке передбачене у пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ. Отже, ці суми є додатковим благом фізособи-орендодавця.

Cума виплаченої орендної плати фізичній особі відображається підприємством (підприємцем) – орендарем у формі №1ДФ з ознакою доходів «106» - див. тут та тут.

Оскільки додаткове благо у вигляді оплати комунальних послуг є негрошовим доходом з точки дзору орендодавця (адже він не отримує грошей, які сплачуються напряму постачальникам комунальних послуг), то сума ПДФО розраховується із застосуванням натурального коєфіцієнта.

Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу «126» - див. тут.

 

Бухгалтерський облік

Оплата комунальних послуг за довіреністю відноситься на ті ж статті витрат, що й орендна плата, наприклад:

  • Дт 92 Кт 631 (аналітичний рахунок – орендодавець) – нараховано орендну плату в сумі 1000 грн;
  • Дт 631 Кт 641, 642 – утримано ПДФО та ВЗ з орендної плати: 1000 грн * 18% = 180 грн, 1000 грн * 1,5% = 15 грн.
  • Дт 92 Кт 631 (аналітичний рахунок – орендодавець) – нараховано вартість комунальних послуг на суми, зазначені у рахунках, в сумі 200 грн;
  • Дт 685 (постачальники комунальних послуг) Кт 311 – оплата комунальних послуг, сума 200 грн;
  • Дт 631 Кт 685 – взаємозалік заборгованостей між орендодавцем та постачальниками комунальних послуг – на суму 200 грн.
  • Дт 631 Кт 641, 642 – утримано суму ПДФО з оплати комунальних послуг: 200 грн * 1,21951 * 18% = 43,90 грн; 200 грн * 1,5% = 3 грн.
  • Дт 631 Кт 311, 301 – виплачено орендну плату за мінусом утриманих ПДФО та ВЗ: 1000 грн – 180 грн – 15 грн – 43,90 грн – 3 грн = 758,10 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442