• Посилання скопійовано

Чи може фізособа - власник приміщення виставляти рахунки за оренду та комунальні послуги ТОВ?

Чи може фізособа - власник приміщення здавати в оренду приміщення і виставляти рахунки за оренду та комунальні послуги ТОВ – платнику ПДВ? Якими документами супроводжуються ці дії? Який облік веде ТОВ?

Положеннями ч. 1 ст. 762 ЦКУ передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до пп. «б» пп. 176.1  ПКУ платники ПДФО зобов'язані отримувати документи первинного обліку та зберігати їх протягом строку давності, встановленого ПКУ (1095 к.д.).

Первинний документ в ст. 1 Закону про бухоблік визначено як документ, який містить відомості про господарську операцію.

При цьому  перелік обов'язкових реквізитів, які повинні міститися у первинному документі, визначено в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік. 

Крім того, форми розрахункових документів передбачено Інструкцією №22Положенням №148 та іншими нормативно-правовими актами. 

ДПС в ІПК від 05.04.2018 р. №1464/К/99-99-13-02-03-14/ІПК повідомляє, що кошти, отримані фізичною особою – орендодавцем від фізичної особи – орендаря мають бути підтверджені первинними документами, до яких відносяться, зокрема, але не виключно: договір оренди, платіжне доручення, виписка з карткового рахунку, акт прийому-передачі, інший документ у довільній формі, що свідчить про здійснення розрахунків.

Виходячи з того, що типової форми акту користування орендованим приміщенням протягом певного періоду та відшкодування комунальних послуг немає, підприємство має право розробити форму такого акту самостійно. Акт, складений на нараховані суми орендного платежу, є тим первинним документом, на підставі якого підприємство відображає витрати з оренди приміщення.

Залежно від призначення приміщення орендну плату відображають на відповідних рахунках обліку витрат (ДТ 91, 92, 93 чи 94).

Отже, чинним законодавством не передбачено виставляння рахунків за оренду та комунальні послуги фізичною особою – власником приміщення, який не є суб'єктом підприємництва. 

***

Також читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410