Якщо позику було отримано до 29.10.2019 року
Звертаємо увагу на те, що до внесення змін до п. 10 П(С)БО 11 передбачалося, що довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від умов та виду зобов'язання.
Тобто, якщо на заборгованість нараховуються відсотки, то й раніше – до внесених змін – до 29 жовтня 2019 року, така довгострокова заборгованість мала бути відображена у бухобліку за дисконтованою (теперішньою вартістю).
Єдине, коли можна не дисконтувати – це якщо відсоток, під який взято позику, є ринковим. Або ж коли відсоток іншій, втім при його застосуванні різниця між номінальною вартістю фінінструменту (враховується й тіло позики та його проценти) із дисконтованою вартістю становить 5% та менше, то дисконтувати не потрібно. Оскільки у цьому разі влив ринкової ставки є несуттєвим. Детальніше про все це із прикладом ми розповідали тут.
На замітку!
Що стосується вибору ставки, то слід пошукати, під яку відсоткову ставку банки давали кредит в країні нерезидента. Це може бути за аналогією сайт банку країни – як в нашій країні НБУ. Цю інформацію, як варіант, можна знайти на фінансових площадках. Ще, як варіант, можна скористатися нашими українськими ставками за кредитами, що видаються у євро (див. тут (обирайте відповідний рік й дату отримання позики). Детальніше про вибір ставки ми писали тут (підзаголовок - Крок 1. Визначаємо ставку дисконтування).
Обрану ставку та розрахунки теперішньої вартості слід оформити у бухдовідку, а до неї прикріпити інформацію щодо ринкової ставки (роздруківки чи принт-скріни).
Тому з огляду на це, мають місце помилки минулих періодів, адже на дату визнання заборгованості мав бути визнаний дисконт, а потім поступово на кожні наступні дати балансу до дати повернення частини позики відповідно до умов договору амортизувати цей дисконт.
Втім, звертаємо увагу, що тут є особливості у відображенні в обліку дисконту та амортизації дисконту, що виникають по заборгованості із засновником. Коротко зазначимо, що існує два підходи: дисконт відображається через додатковий капітал (а надалі його амортизація або через зменшення такого капіталу, або як окремі витрати), або ж дисконт та його амортизація в загальному порядку відображаються через доходи та витрати. Детальніше про все це ми роз’яснювали тут. Автор радить використовувати підхід із відображенням доходу та витрат для уникнення податкових спорів.
А тому, якщо притримуватися підходу із доходами та витратами, якщо підприємство не бажає ризикувати та сперечатися із перевіряючими при перевірці, то звичайно ж, краще виправити помилки минулих періодів за рахунок нерозподіленого прибутку на 01.01.2019 рік.
Продисконтувати слід всю суму заборгованості на дату її визнання із сумою відсотків, адже умовами договору передбачено, що вони мають бути сплачені в кінці строку користування позикою. Помилки включають в себе як ненарахування дисконту, так і ненарахування амортизації дисконту. Тому по суті дисконт (Кт 733), розрахований із сумі 3 200 000 євро, має повністю замортизуватися (Дт 952) на 01.01.2019 рік, адже саме ця сума відповідно до умов договору вже мала бути погашена.
Крім цього підприємство мало рахувати курсові різниці при нарахуванні дисконту та його амортизації – про це ми зазначали тут та тут.
Строку давності для виправлення помилок в обліку з огляду на строки зберігання фінзвітності немає. Проте покарати ДПС при перевірках може тільки за невиправлення помилок у межах 1095 к. д. з дня подання декларації з податку на прибуток, якщо ці помилки вплинули на суму нарахованого податку. Про це ми зазначали тут.
Якщо позику було отримано після 29.10.2019 року
Якщо ж підприємство бажає ризикнути й не виправляти помилки минулих періодів, то детально про відображення в обліку такої перехідної заборгованості ми писали тут, основуючись на тому, що "мінфінівці" вважають, що внесені зміни до П(С)БО є зміною облікових оцінок й вони застосовуються ретроспективно.
Таким чином, наслідків не буде, якщо ставка, під яку взято позику, є ринковою (або вплив її є несуттєвим). Якщо є різниця суттєва, то слід проводити дисконтування.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити