Згідно з п. 10 П(С)БО 11 довгострокові зобов’язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за теперішньою вартістю.
Теперішня вартість – дисконтована сума майбутніх платежів (п. 4 П(С)БО 11).
Водночас, відповідно до п. 29 та п. 31 П(С)БО 13 фінансове зобов'язання має:
- первісно оцінюватися за справедливою вартістю (тобто продисконтувавши всі майбутні сукупні грошові платежі за договором за ринковою ставкою відсотка);
- на дату балансу обліковуватися за амортизованою собівартістю.
І як бачимо, тут вже немає уточнень щодо нарахування відсотків, а отже, як до цього прийшли податківці, слід будь-які довгострокові зобов’язання відображати за теперішньою вартістю.
Втім, оскільки за умовами питання заборгованість отримано в інвалюті, то слід брати до уваги ще й положення П(С)БО 21.
Так, згідно з п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).
На кожну дату балансу монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу (п. 7 П(С)БО 21).
Мінфін поки що надав лише два роз’яснення щодо дисконтування (лист від 31.10.2013 р. №31-08410-07-27/31749 та лист від 24.09.2014 р. №31-11410-07-10/24641). При чому у листі від 24.09.2014 р. №31-11410-07-10/24641 Мінфін розглядає бухоблік в інвестора фінактиву у вигляді боргових цінних паперів, номінованих в іноземній валюті. Вважаємо, що роз’яснення у цьому листі прийнятні за аналогією й для ситуації із зобов’язанням в інвалюті.
Так, фахівці Мінфіну зазначають, що курсова різниця від зміни курсу валют визначається на кожну дату балансу і дату проведення господарської операції, зокрема, нарахування амортизації дисконту (премії), продажу, погашення та відображається у складі інших доходів (витрат).
Боргові цінні папери, емітовані в іноземній валюті, відповідають ознакам монетарної статті. Тому сума амортизованої собівартості та амортизація дисконту (премії) на звітну дату визначаються в іноземній валюті з перерахунком у гривні згідно із П(С)БО 21 з відповідним відображенням курсових різниць у складі інших доходів (витрат).
За аналогією із наведеним прикладом у цьому листі для фінактиву, на дату первісного визнання заборгованості, яка буде дисконтуватися, слід перерахувати в гривні як суму теперішньої вартості, так і дисконт, а потім на кожну дату балансу робити перерахунок цих сум.
Також аби уникнути непорозумінь із перевіряючими радимо отримати власну консультацію з цього приводу у Мінфіну.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити