• Посилання скопійовано

Кредити банків під ринкові проценти: чи треба дисконтувати?

Чи потрібно дисконтувати банківські кредити: 1) отримано у лютому 2019 на 3 роки - ставка ринкова, погашення щомісячно згідно з графіком, платежі ануїтетні. 2) відновлювана кредитна лінія встановленого ліміту, в межах якого підприємство може знімати кошти за потреби для госпдіяльності, повертати, знову брати тощо, на протязі дії договору. Термін дії договору 2 роки

Процентний кредит

Оскільки кредит є довгостроковим, то питання із заборгованістю, яка вона довгострокова чи короткострокова, не виникає. Тому відразу зазначимо наступне. Якщо кредит взято під ринковий процент, то дисконтування немає, адже не виникає дисконт. Адже теперішня вартість зобов’язання і так, по суті, дорівнюватиме номіналу (тобто дисконт у цьому випадку дорівнює нулю). Про це ми писали також тут.

Пояснимо на числовому прикладі.

Наприклад, компанія з метою поповнення обігових коштів 01.01.2020 р. одержала в банку кредит на суму 1 000 000 грн. під 30% річних, який буде погашено через три роки.

Розрахунок справжньої вартості майбутніх грошових потоків проводиться виходячи з ставки дисконтування в такий спосіб:

  • дисконтована вартість «тіла» кредиту становить 455 166 грн (1 000 000 × 1 : (1+0,3)3);
  • дисконтована вартість грошових потоків від процентів за кредитом за перший, другий і третій роки дорівнює 544 834 грн. (1 000 000 × 30% × (1 : 1,33 + 1 : 1,32 + 1 : 1,3).

Тобто загальна дисконтована вартість майбутніх грошових потоків за даним кредитом дорівнює 1 000 000 грн. (455 166 + 544 834).

Тобто дисконтована вартість дорівнює номінальній (1 000 000 грн), тому й дисконту не виникає, він становить 0.

 

На замітку!

До розрахунку беруться й тіло кредиту й відсотки по кредиту (незалежно від того коли вони будуть сплачуватися – в кінці періоду користування кредитом чи щорічно (тощо). Адже беруть до уваги всі майбутні грошові потоки по фінінструменту.

 

Якщо ж кредит чи позику взято не під ринковий процент (і неважливо, більший він чи менший за ринковий), проводити дисконтування потрібно.

При цьому вважаємо: коли говоримо, що дисконтувати не треба, якщо ставка дисконтування на рівні ринкової, то треба брати до уваги суттєвість у таких величинах.

Для цього, як варіант, можна звернутися до П(С)БО 19, у якому визначено, що для поточних та довгострокових зобов'язань справедлива вартість — це теперішня (дисконтована) сума, яка має виплачуватися при погашенні заборгованості, визначеної за відповідними поточними відсотковими ставками. Дисконтування не здійснюється для короткострокових зобов'язань, якщо різниця між номінальною сумою зобов'язання та дисконтованою сумою є несуттєвою (менше 5% номінальної вартості).

Хоча тут і йдеться про короткострокові заборгованості, та це твердження повністю прийнятне і для довгострокової заборгованості. Тому радимо підприємству визначитися із відсотком несуттєвості і закріпити його в наказі про облікову політику. Вважаємо, що прийнятною різницею для цього випадку є 5% від номінальної вартості, як і зазначено в П(С)БО 19.

Тобто, якщо провівши розрахунок дисконтування, різниця між теперішньою вартістю та номінальною, є суттєва (більша ніж 5% від номінальної вартості), то слід таку заборгованість дисконтувати.

 

Овердрафти

У даному випадку мова про поточну заборгованість, а тому дисконтування немає. Детальніше про облік овердрафту ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442