• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік овердрафту

Якими проведеннями відобразити операції за овердрафтом в бухгалтерському обліку і як показувати такий кредит в фінансовій звітності, адже поточний рахунок стає зі знаком мінус?

За своєю суттю овердрафт це короткостроковий кредит, який надається клієнту понад його залишок на поточному рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми. Тобто, це виглядає як перевитрата грошових коштів на поточному рахунку, що може виявитися корисним резервом для незапланованих випадків.

Складання договору на овердрафт не призводе до виникнення заборгованості, тому в бухгалтерському обліку не відображається до того часу, доколи підприємство не скористається кредитними грошами. Як тільки підприємство скористалося кредитною лінією (овердрафтом), тобто оплатило з поточного рахунку суму більшу, ніж залишок, сума, оплачена за рахунок кредиту, буде враховуватися проведенням на підставі виписки банку:

  • Д-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (або інший рахунок)
  • К-т 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»

А при надходженні коштів на поточній рахунок зобов’язання за овердрафтос закриваються проведенням: Д-т 601 К-т 311.

Часто на практиці, при обліку короткострокової кредитної лінії (овердрафту) замість субрахунку 601, бухгалтери використовують субрахунок 311 з мінусом. Тобто, при оплаті коштів, більшою ніж залишок, за рахунок кредиту, за субрахунком 311 виникає кредитове сальдо. Такий підхід використовується всупереч норм Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, а саме за дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання. А використати більше ніж надійшло неможливо, тобто порушується методологія бухобліку. Але, навіть Мінфін в своєму листі від 09.12.2003 р. №31-04200-30-5/7021 підтверджує можливість застосування саме такого підходу до обліку овердрафту, в якому зазначено, що кредитове сальдо поточного рахунку, що утворюється за позикою овердрафт,  відображається  на підставі  виписки банку за кредитом рахунку  31  "Рахунки  в  банках"  і,  відповідно   до  П(С)БО  2  "Баланс", у статті  "Короткострокові кредити банків" розділу IV пасиву Балансу (форма №1).

Крім того, підприємство сплачує відсотки за використання кредитної лінії, а також одноразовий платіж (комісію) за її відкриття.

Такі витрати, як плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, згідно з п. 18 П(С)БО 16 «Витрати», відносяться до адміністративних витрат, які спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

На підставі банківської виписки робиться проведення: Д-т 92 К-т 311.

Відповідно до п. 27 П(С)БО 16 «Витрати», до фінансових витрат, зокрема,  відносяться витрати на проценти за користування кредитами отриманими та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до П(С)БО 31 "Фінансові витрати").

При цьому буде такі проведення: Д-т 951 «Відсотки за кредит» К-т 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202412
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202460
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442