• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік овердрафту

Якими проведеннями відобразити операції за овердрафтом в бухгалтерському обліку і як показувати такий кредит в фінансовій звітності, адже поточний рахунок стає зі знаком мінус?

За своєю суттю овердрафт це короткостроковий кредит, який надається клієнту понад його залишок на поточному рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми. Тобто, це виглядає як перевитрата грошових коштів на поточному рахунку, що може виявитися корисним резервом для незапланованих випадків.

Складання договору на овердрафт не призводе до виникнення заборгованості, тому в бухгалтерському обліку не відображається до того часу, доколи підприємство не скористається кредитними грошами. Як тільки підприємство скористалося кредитною лінією (овердрафтом), тобто оплатило з поточного рахунку суму більшу, ніж залишок, сума, оплачена за рахунок кредиту, буде враховуватися проведенням на підставі виписки банку:

  • Д-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (або інший рахунок)
  • К-т 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»

А при надходженні коштів на поточній рахунок зобов’язання за овердрафтос закриваються проведенням: Д-т 601 К-т 311.

Часто на практиці, при обліку короткострокової кредитної лінії (овердрафту) замість субрахунку 601, бухгалтери використовують субрахунок 311 з мінусом. Тобто, при оплаті коштів, більшою ніж залишок, за рахунок кредиту, за субрахунком 311 виникає кредитове сальдо. Такий підхід використовується всупереч норм Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. №291, а саме за дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання. А використати більше ніж надійшло неможливо, тобто порушується методологія бухобліку. Але, навіть Мінфін в своєму листі від 09.12.2003 р. №31-04200-30-5/7021 підтверджує можливість застосування саме такого підходу до обліку овердрафту, в якому зазначено, що кредитове сальдо поточного рахунку, що утворюється за позикою овердрафт,  відображається  на підставі  виписки банку за кредитом рахунку  31  "Рахунки  в  банках"  і,  відповідно   до  П(С)БО  2  "Баланс", у статті  "Короткострокові кредити банків" розділу IV пасиву Балансу (форма №1).

Крім того, підприємство сплачує відсотки за використання кредитної лінії, а також одноразовий платіж (комісію) за її відкриття.

Такі витрати, як плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, згідно з п. 18 П(С)БО 16 «Витрати», відносяться до адміністративних витрат, які спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

На підставі банківської виписки робиться проведення: Д-т 92 К-т 311.

Відповідно до п. 27 П(С)БО 16 «Витрати», до фінансових витрат, зокрема,  відносяться витрати на проценти за користування кредитами отриманими та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до П(С)БО 31 "Фінансові витрати").

При цьому буде такі проведення: Д-т 951 «Відсотки за кредит» К-т 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1111
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0464
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0130
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528