• Посилання скопійовано

Кредити банків під ринкові проценти: чи треба дисконтувати?

Чи потрібно дисконтувати банківські кредити: 1) отримано у лютому 2019 на 3 роки - ставка ринкова, погашення щомісячно згідно з графіком, платежі ануїтетні. 2) відновлювана кредитна лінія встановленого ліміту, в межах якого підприємство може знімати кошти за потреби для госпдіяльності, повертати, знову брати тощо, на протязі дії договору. Термін дії договору 2 роки

Процентний кредит

Оскільки кредит є довгостроковим, то питання із заборгованістю, яка вона довгострокова чи короткострокова, не виникає. Тому відразу зазначимо наступне. Якщо кредит взято під ринковий процент, то дисконтування немає, адже не виникає дисконт. Адже теперішня вартість зобов’язання і так, по суті, дорівнюватиме номіналу (тобто дисконт у цьому випадку дорівнює нулю). Про це ми писали також тут.

Пояснимо на числовому прикладі.

Наприклад, компанія з метою поповнення обігових коштів 01.01.2020 р. одержала в банку кредит на суму 1 000 000 грн. під 30% річних, який буде погашено через три роки.

Розрахунок справжньої вартості майбутніх грошових потоків проводиться виходячи з ставки дисконтування в такий спосіб:

  • дисконтована вартість «тіла» кредиту становить 455 166 грн (1 000 000 × 1 : (1+0,3)3);
  • дисконтована вартість грошових потоків від процентів за кредитом за перший, другий і третій роки дорівнює 544 834 грн. (1 000 000 × 30% × (1 : 1,33 + 1 : 1,32 + 1 : 1,3).

Тобто загальна дисконтована вартість майбутніх грошових потоків за даним кредитом дорівнює 1 000 000 грн. (455 166 + 544 834).

Тобто дисконтована вартість дорівнює номінальній (1 000 000 грн), тому й дисконту не виникає, він становить 0.

 

На замітку!

До розрахунку беруться й тіло кредиту й відсотки по кредиту (незалежно від того коли вони будуть сплачуватися – в кінці періоду користування кредитом чи щорічно (тощо). Адже беруть до уваги всі майбутні грошові потоки по фінінструменту.

 

Якщо ж кредит чи позику взято не під ринковий процент (і неважливо, більший він чи менший за ринковий), проводити дисконтування потрібно.

При цьому вважаємо: коли говоримо, що дисконтувати не треба, якщо ставка дисконтування на рівні ринкової, то треба брати до уваги суттєвість у таких величинах.

Для цього, як варіант, можна звернутися до П(С)БО 19, у якому визначено, що для поточних та довгострокових зобов'язань справедлива вартість — це теперішня (дисконтована) сума, яка має виплачуватися при погашенні заборгованості, визначеної за відповідними поточними відсотковими ставками. Дисконтування не здійснюється для короткострокових зобов'язань, якщо різниця між номінальною сумою зобов'язання та дисконтованою сумою є несуттєвою (менше 5% номінальної вартості).

Хоча тут і йдеться про короткострокові заборгованості, та це твердження повністю прийнятне і для довгострокової заборгованості. Тому радимо підприємству визначитися із відсотком несуттєвості і закріпити його в наказі про облікову політику. Вважаємо, що прийнятною різницею для цього випадку є 5% від номінальної вартості, як і зазначено в П(С)БО 19.

Тобто, якщо провівши розрахунок дисконтування, різниця між теперішньою вартістю та номінальною, є суттєва (більша ніж 5% від номінальної вартості), то слід таку заборгованість дисконтувати.

 

Овердрафти

У даному випадку мова про поточну заборгованість, а тому дисконтування немає. Детальніше про облік овердрафту ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202546
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025130
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517