• Посилання скопійовано

Оформлення студента на практику: чи укладати трудовий договір?

Приватне підприємство уклало договір про проведення виробничої практики студента, Чи треба оформляти студента по трудовому договору та робити запис в трудовій книжці? Чи достатньо видати наказ по підприємству про проходження практики студентом без оплати праці?

Практика на сьогодні – це своєрідна навчальна дисципліна, по результатам якої студенту виставляється в навчальному закладі оцінка, і в разі отримання негативної оцінки, невиконання програми практики студент може бути відрахований з навчального закладу.

Тож більшість навчальних закладів не вимагають прийняття студентів на період практики підприємствами на роботу, в таких випадках практика по суті є ознайомленням, своєрідною тривалою екскурсією на підприємстві, за результатами якого підприємством видається навчальному закладу характеристика про проходження студентом практики. 

Отже, не оформлення на час практики трудових відносин із студентом-практикантом на сьогодні допустиме лише у випадках, коли студенти не виконують жодної роботи на підприємстві. В разі, якщо практика передбачає роботу на певному робочому місці, підприємство має прийняти працівника за трудовим договором. Адже допуск до роботи без оформлення трудового договору на сьогодні тягне відповідальність у вигляді значних штрафів (див. ст. 265 КЗпП та ст. 41 КУпАП).

Чинне законодавство не дає однозначної відповіді на порушене питання, не дозволяє з достатньою чіткістю віднести практику до навчання або роботи. Водночас в ньому відсутня чітка вказівки на те, що при прийнятті студента на практику він має обов’язково бути працевлаштований за трудовим договором. Залишається чинним Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затверджене наказом Міносвіти від 08.04.93 р. №93. Згідно з п. 3.7 цього Положення, за наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. Із цього правила випливає, що студенти можуть бути і не зараховані на роботу. Хоча форма договору на проведення практики, викладена в додатку 1 до зазначеного Положення, передбачає такі обов’язки підприємства, як забезпечити облік виходів студентів на роботу, повідомлення про порушення ними правил внутрішнього розпорядку, що є обов’язковими лише для працівників. 

Згідно ж із п. 5.6 зазначеного Положення, під час практики у період роботи на робочих  місцях  і  посадах  з  виплатою  заробітної  плати  за  студентами  (учнями) зберігається  право  на  одержання  стипендії.

Отже, рішення про оформлення або не оформлення студента на роботу слід приймати окремо для кожного конкретного випадку, з урахуванням вимог договору з навчальним закладом та оформлюваних документів. 

Якщо студент приймається для роботи на період практики, то його оформлення, окрім договору із навчальним закладом, виглядає як звичайне оформлення на роботу за строковим трудовим договором. Схема укладення договору є приблизно такою:

1. Написання студентом заяви про прийняття на роботу на певну посаду на період практики із зазначенням дат початку та закінчення трудових відносин (з якого по яке число певного місяця або року) або періоду часу, протягом якого вони триватимуть (тиждень, місяць, два з певної дати). Загалом заява про прийняття на роботу не є обов’язковою (особливо якщо надання практиканту робочого місця передбачено договором про проходження практики), однак зазвичай широко застосовується на практиці. Застосування заяви дозволяє відмітити в ній ознайомлення із документами, що передбачені законодавством (ст. 29 КзПП), зокрема: правила внутрішнього трудового розпорядку, колективний договір, правила техніки безпеки, посадові інструкції, інструкції по роботі з необхідними машинами й механізмами (закон вимагає ознайомлення працівника з правами і обов’язками) тощо;

2. Видання наказу про прийняття на роботу на зазначену посаду і ознайомлення з ним студента. В наказі має бути зазначено строк трудового договору і заробітна плата. Якщо трудовий договір характеризується додатковими особливостями (наприклад, неповний робочий час), про це також зазначається в наказі. Працівник має бути ознайомлений із наказом про прийняття на роботу під розписку;

3. Повідомлення ДПІ за місцем реєстрації підприємства як платника ЄСВ про прийняття на роботу працівника, що як правило має бути зроблене не пізніше як напередодні допуску до роботи. Лише після цього можна допускати студента до роботи на робочому місці, відображаючи в табелі відпрацьований робочий час працівника-студента;

4. В останній день роботи або напередодні підприємство видає наказ на звільнення за закінченням строку трудового договору (п. 2 ч. 1 ст. 36 КзПП) та не пізніше останнього робочого дня проводить повний розрахунок зі студентом (виплату зарплати та компенсації за невикористану відпустку).

5. Працівнику видається довідка про роботу на період проходження практики, к правило із зазначенням номерів наказів про зарахування на роботу та звільнення. Запис в трудовій книжці про роботу в період практики підприємства за місцем проходження практики не роблять. Згідно з Інструкцією №58, відповідні записи робляться або навчальним закладом (для студентів, що мають трудові книжки) або першим місцем роботи (пп. 2.16, 2.182.19 Інструкції про  порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р.  №58) на підставі довідки місця проходження практики.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202487
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426