• Посилання скопійовано

Наслідки несвоєчасної виплати остаточного розрахунку при звільнені працівника

Що чекає на підприємство при непроведенні остаточного розрахунку в день звільнення працівника?

Провести повний розрахунок із працівником при звільненні – це обов’язок роботодавця, встановлений ст. 116 КЗпП.   Виключення становлять тільки суми, які є неузгодженими між роботодавцем та працівником та щодо яких на момент звільнення тривають спори – в такому випадку роботодавець має виплатити лише не оспорювану працівником суму.

І, звісно, що основним завданням роботодавця є забезпечити проведення повного розрахунку, тобто, обрахувати належну суму, попередити про її наявність працівника, і, якщо розрахунок проводиться готівкою, мати відповідну суму на день звільнення в касі. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. 

У випадку несвоєчасного розрахунку зі звільненим працівником до підприємства, його посадових осіб, можуть бути застосовані практично всі можливі види санкцій, основними серед яких є наступні:

- матеріальна відповідальність підприємства – виплата середнього заробітку по час фактичного розрахунку (ст. 117 КзПП), застосовується в судовому порядку за позовом працівника або виплачується підприємством добровільно;

- фінансова відповідальність (штраф) на підприємство за «порушення інших вимог трудового законодавства» в розмірі 1 мінімальної зарплати (абз. 6 ч. 2 ст. 265 КзПП), застосовується органами Держпраці в позасудовому порядку;

- адміністративна відповідальність посадових осіб у вигляді штрафу від 30 до 100 нмдг (від 510 до 1700 грн), ч. 1 ст. 41 КпАП, застосовується в судовому порядку на підставі протоколів, складених Держпраці;

- кримінальна відповідальність посадових осіб – у разі якщо йдеться про невиплату зарплати більше як за 1 місяць (ст. 175 КК), застосовується в судовому порядку.

Крім того, не слід забувати, що, оскільки непроведення своєчасно розрахунків із звільненим працівником це порушення законодавства з праці, до винних посадових осіб, на яких посадовими інструкціями було покладено обов’язок контролю за виконанням норм такого законодавства або безпосередньо проведення розрахунку із працівниками, за рішенням керівництва підприємства (у випадку якщо винна особа це керівник підприємства, то за рішенням засновників/учасників) може бути застосовано ще й дисциплінарні санкції (ст. 147 КЗпП), зокрема, звільнення.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»