• Посилання скопійовано

Звичайна ціна – об'єкт оподаткування

Як при обчисленні об'єкта оподаткування визначається дохід від продажу послуг пов’язаним чи непов’язаним особам: виходячи із фактичної ціни такої послуги (з урахуванням знижки) чи з ціни, вказаної в договорі (без знижок). Чи застосовуватиметься поняття «звичайної ціни» згідно з змінами в ПКУ? Якщо послуга зі знижкою, то чи буде донарахування податків?

ЗапитанняЯк при обчисленні об'єкта оподаткування визначається дохід від продажу послуг пов’язаним чи непов’язаним особам: виходячи із фактичної ціни такої послуги (з урахуванням знижки) чи виходячи з ціни згідно з вказаної в договорі (без урахування знижок). Чи застосовуватиметься поняття «звичайної» ціни з огляду на зміни у ПКУ у 2016 р.? Чи матиме місце донарахування податків, виходячи із ціни, вказаної у договорі (без урахування знижки), якщо послугу продано із знижкою юрособою-платником податку на прибуток пов’язаним або непов’язаним юридичним особам?

Відповідь: Як й у 2015 році, так й у 2016 році об’єктом оподаткування податком на прибуток є податок визначений на підставі фінансового результату на підставі П(С)БО або МСФЗ. Платники податку на прибуток з річним доходом менше 20 млн грн мають право не коригувати об’єкт оподаткування на податкові різниці. Для платників податку на прибуток з доходом більше 20 млн грн коригування є обов’язковим. 

Отже, спочатку в бухобліку платник податку визнає суму доходу

Зокрема, п. 7 П(С)БО 15 визначено, що доходом від надання послуг - загальний дохід від надання послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

А от чистий дохід від надання послуг визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації послуг  наданих знижок, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

В бухобліку нарахований дохід від надання послуг буде відображатися Д-т 361 К-т 703, чистий дохід, тобто зменшення доходу на суму нарахованих податкових зобов’язань з ПДВ: Д-т 703 К-т 641. У разі надання знижки щодо вартості послуги до моменту її надання, то дохід відображається за ціною зі знижкою. Якщо знижку надано після надання послуг до в обліку потрібно провести зменшення нарахованого доходу: Д-т 704 К-т 361. Відповідно, суми визнаного доходу збільшують фінрезультат до оподаткування: Дт 703 Кт 791, а суми проведених пізніше знижок – його зменшують: Дт 791 Кт 704.   

Якщо платник податку на прибуток надає послуги пов’язаним особам-резидентам, коригувати фінрезультат не потрібно. 

Якщо платник податку на прибуток надає послуги пов’язаним особам-нерезидентам, то фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується (тими платниками податку на прибуток, які зобов’язані або бажають здійснювати коригування):

• на суму перевищення звичайних цін над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 ПКУ (п. 140.5.1 ПКУ);

• на суму перевищення договірної (контрактної) вартості придбаних товарів (робіт, послуг) над звичайною ціною при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 ПКУ (п. 140.5.2 ПКУ);

Що стосується операцій з пов’язаними особами, то відповідно до пп. 39.2.1.7 ПКУ контрольованими операціями є:

• господарські операції, що впливають на об’єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюється платниками податків з пов’язаними особами – нерезидентами;

• зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів – нерезидентів.

При цьому такі операції підпадають під визначення контрольованих у разі виконання умов, передбачених пп. 39.2.1.7 ПКУ. А саме:

- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Отже, якщо у підприємства операції з пов’язаними особами не підпадають під норми ст. 39 ПКУ, то такі операції не вважаються контрольованими.

Тепер розглянемо наслідки оподаткування ПДВ при наданні знижки з вартості послуг.

З 01.01.2016 року відповідно до змін внесених Законом №909 до абз. 2 п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін. Тобто у разі надання послуг, які надаються самим платником податку, зі знижкою слід порівнювати договірну ціну із звичайною (яка в цьому випадку визначається відповідно до пп. 14.1.71 ПКУ). 

У разі, якщо звичайна більша ніж договірна, то потрібно нараховувати два податкових зобов’язання з ПДВ: на договірну вартість, та на різницю між звичайною ціною та договірною. Відповідно, сума ПДВ, розрахована з договірної ціни, відображається в бухобліку проведенням: Дт 703 Кт 641, а отже, зменшує об’єкт оподаткування податком на прибуток. ПДВ, нарахований на суму перевищення звичайної ціни послуг над ціною реалізації такої послуги, в бухобліку потрібно відображати: Дт 949 Кт 641. Оскільки витрати з субрахунку 949 списуються наприкінці звітного періоду проведенням: Дт 791 Кт 949, то така сума донарахованого ПДВ теж зменшує фінрезультат до оподаткування, а отже, і об’єкт оподаткування податком на прибуток. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485