Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Коригування старого податкового кредиту та списання безнадійної «дебіторки»

Підприємство в 2013 р. передплатило за товар та отримало ПН на ці оплати (скористалося ПК з ПДВ). Поставка товару не відбулася, боржник-постачальник протягом 5 років проводив претензійну роботу, тому борг не списувався. Зараз божник готовий повернути кошти. Чи коригувати ПК? Які наслідки, якщо боржник не поверне кошти?

Відповідно до п. 192.1 ПКУ, при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

РК до ПН, складені до 1 лютого 2015 року, РК до ПН, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику ПДВ, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на РК, які передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов’язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Отже, постачальник повинен буде скласти РК при кожному поверненні грошових коштів. Інша справа, що він навряд чи зможе зареєструвати такий РК в ЄРПН, оскільки податкові накладні складалися ще у 2013 році. Наразі немає можливості зареєструвати РК до ПН, які складалися раніше 1095 днів від дати складання РК (див. тут та тут). 

Як зазначено в пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної. Звертаємо увагу, що для отримувача такої умови щодо реєстрації РК не встановлено, тобто отримувач зобов’язаний зменшити свій ПК з ПДВ на підставі факту повернення передплати, незважаючи на відсутність реєстрації РК до ПН.

Отже, на думку автора, отримувач повинен відкоригувати свій ПК на підставі РК, наданого постачальником, без факту реєстрації такого РК в ЄРПН. При цьому цей РК відображається в декларації з ПДВ у загальному порядку аналогічно, як і зареєстрований РК – у рядку 14 декларації з ПДВ та у таблиці 2 додатку 1 до декларації.

Якщо боржник не поверне коштів і заборгованість буде визнано безнадійною, то її потрібно буде списати з обліку. Більш докладно про те, які будуть податкові наслідки такого списання, читайте тут та тут>>

Про те, як скласти податкову накладну при нарахуванні ПДВ за п. 198.5 ПКУ, читайте тут>>

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Заборгованість , Коригування , ПДВ , Облік , Податковий кредит

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі