• Посилання скопійовано

Облік донарахованого ПДВ та податку на прибуток, штрафних санкцій після перевірки

За результатами податкової перевірки за IV квартал 2013 р. – ІІІ квартал 2016 р. підприємству нарахували зобов'язання з податку на прибуток і ПДВ та штраф, який вчасно сплачено. Як відобразити ці операції в обліку? Чи потрібно коригувати витрати? Чи відображати ці операції у фінансовій і податковій звітності?

Штрафи та пені є іншими операційними витратами, що обліковуються на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» та відносяться до того періоду, в якому вони були визнані (узгоджені) (п. 20 і п. 7 П(С)БО 16).

А ось суми донарахувань самих податків і зборів на практиці класифікують як адмінвитрати (рахунок 92 «Адміністративні витрати»), або як інші операційні витрати (субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»), а для донарахованого податку на прибуток використовуються рахунок 98 «Податок на прибуток». Втім такі витрати повинні відноситися до витрат того періоду, в якому був отриманий дохід, заради якого вони й були понесені (п. 18п. 20 і п. 7 П(С)БО 16).

Тому, якщо виявлена помилка допущена платником податків у звітному періоді, тоді й проведення із донарахування ПДВ та податку на прибуток слід відобразити у такому звітному періоді (Дт 949 Кт 641/ПДВ, 641/податок на прибуток).

Якщо ж помилка минулих звітних років, тоді донарахування ПДВ та податку на прибуток слід відображати через рахунок 44 як виправлення помилок минулих звітних періодів (Дт 441 (442) 641/ПДВ, 641/податок на прибуток).

Підставою для відображення в обліку таких проведень буде бухгалтерська довідка, складена на підставі отриманого від ДФС повідомлення-рішення.

Детальніше про це ми писали тут, а що стосується донарахування ПДФО ми писали тут.

Оскільки, судячи із умов запитання, донарахування податків стосуються звітних періодів 2013-2016 року, тобто минулих звітних років, слід датою попереднього балансу - в зазначеному випадку це буде 31.12.2016 р. (але у бухгалтерській довідці зазначити, що це робиться згідно з повідомлення-рішення № … від…..2017 р.), зробити проведення Дт 441 (442) Кт 641 як за донарахуваннями з ПДВ, так і за податком на прибуток. Таким чином, у підприємства будуть правильні початкові залишки за відповідними рахунками в балансі на початок 01.01.2017 р. 

Оскільки об’єкт оподаткування податком на прибуток згідно з пп. 134.1.1 ПКУ визначається на підставі даних фінзвітності, то відповідно таке донарахування ПДВ та податку на прибуток, а також визнані штрафи, вплинуть на визначення фінрезультату за 1 квартал (якщо підприємство звітує щокварталу)/за 2017 рік (якщо підприємство звітує за рік).

У 2017 році, як і раніше, коригувати фінрезультат до оподаткування на визнані податкові штрафи та донарахований ПДВ та податок на прибуток не потрібно. Адже згідно з новим пп. 140.5.11 ПКУ фінрезультат до оподаткування слід збільшувати на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202422
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 704
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432