• Посилання скопійовано

Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?

Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?

Правила складання податкових накладних, формування та коригування податкового кредиту визначено ст. 192198 та 201 ПКУ. Відповідно до п. 16 Порядку №1307, до граф 4 та 5 вносяться дані щодо одиниці виміру товарів/послуг.

Графа 2  опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця)  вказуються дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме повинний бути відображений перелік товарів згідно з укладеним договором, який після фактичної поставки товару необхідно відкоригувати.

Графи 4 та 5 заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної. 

ДФС в листі від 30.01.2019 р. №335/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначає, що у разі, якщо вартість товару/послуги визначається із застосуванням одиниць обліку, які відображаються у первинних документах, регістрах бухгалтерського обліку, то у графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське) та у графі 5 — код відповідної одиниці вимірювання/обліку.

У разі, якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, у графі 4 податкової накладної зазначається умовне позначення одиниці вимірювання такого товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах, а графа 5 не заповнюється.

Тобто зазначення платником податку при заповненні граф 4 та/або 5 податкової накладної одиниці виміру товарів/послуг здійснюється з урахуванням первинних документів.

Підприємству необхідно орієнтуватися на умови договору.  Якщо згідно з договором і первинними документами будівельно-ремонтні роботи мають кількісне вираження, потрібно використовувати «кількісну» одиницю виміру. Якщо підрядник виконує будівельно-ремонтні роботи, що не мають кількісного вираження, то одиницею виміру в податковій накладній доцільно зазначати у графі 4 — «грн», у графі 5 — код «2454». Також допустимо використовувати одиницю виміру «послуга», якщо йдеться про складання податкової накладної на часткову передоплату, тоді у графі 4 слід зазначати одиницю виміру «послуга», а графа 5 не заповнюється.

Після визначення одиниці виміру, графа 6 «кількість» заповнюється відповідно до номенклатури зазначеної у договорі, що визначає його предмет. Тобто якщо чітко визначено перелік робіт і їх вартість, то при отриманні авансової оплати, кількість визначається пропорційно вартості договору.

Факт постачання послуг засвідчує КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі (щомісячно, за етап). Більш детально про це ми писали тут.

РК буде складатися до ПН на передоплату за умови зміни кількісних та/або вартісних показників, фактичні дані щодо яких фіксуються в акті КБ-2в.

Зауважимо, що незалежно від дати складання РК платник має право на ПК. Першою подією є оплата, підставою для складання ПН є розрахунковий документ. Більш детально тут.

Наприклад, підприємство оплатило аванс 01.02.2024 р. -  6000 тис. грн. ПН складено та зареєстровано 01.02.2024 р. Контрагент  29.02.2024 р. склав акт КБ-2в на 4000 тис.грн. За даними акта деякі види робіт було змінено відповідно виробничої необхідності, що призвело до зміни якісних та кількісних показників. Підприємству необхідно скласти нульовий РК від 29.02.2024 р. до ПН від 01.02.2024 р. та врахувати зміни у номенклатурі.

Навіть якщо РК буде заблоковано, підприємство має право на ПК з ПДВ щодо авансової оплати.  Оскільки РК нульове, то коригування ПК робити не потрібно (ЗІР).

Таким чином:

  • при складанні ПН на аванс необхідно орієнтуватися на умови договору, зокрема предмет та ціну договору.
  • коригування ПН проводиться за фактом здійснення операції, в наведеній ситуації на основі КБ-2в.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024463
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245