• Посилання скопійовано

На підставі якого документа складаються ПН у будівництві?

Як складати податкові накладні при проведенні будівельно-монтажних робіт, які оформлюються формами №КБ-2в та №КБ-3, а також актами виконаних робіт у довільній формі?

Відповідно до пп. 44.1 ПКУ, платники податків зобов'язані вести облік доходів і витрат на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів. 

Згідно з ст.1 Закону про бухоблік, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Тому саме первинний документ є підставою для відображення операцій в бухгалтерському обліку, а також для нарахування податкових зобов’язань, зокрема, з ПДВ.

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань, які, своєю чергою, виникають, зокрема, на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг (пп. «б» пп.187.1 ПКУ).

Пунктом 2.7 Положення №88 передбачено, що первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Якщо будівельні роботи здійснюються за рахунок державних коштів, то в цьому випадку слід застосовувати національні стандарти України (ДСТУ) із ціноутворення в будівництві, зокрема ДСТУ БД.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» (далі - Правила), додатками якого, зокрема Т-У, передбачені примірні форми первинних документів з обліку в будівництві, які мають обов’язково використовуватися під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних будівельних робіт. 

Відповідно до п. 3.18 Правил кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі (щомісячно, за етап), складається за примірною формою №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати». Це означає, що зазначені документи складаються одночасно за один і той же період. 

Форма №КБ-3 – це довідка про вартість робіт, тож вважаємо, що вона не є первинним документом, «що засвідчує факт постачання послуг» (пп. «б» пп. 187.1 ПКУ), адже в ньому розкривається лише інформація саме про вартість виконаних робіт, в тому числі наростаючим підсумком від початку будівництва/року. 

Таким чином, можемо дійти висновку:

  • ПН можуть складатися на підставі актів форми №КБ-2в, при цьому складаються окремі податкові накладні на кожний окремий акт №КБ-2В, який засвідчує постачання послуг;
  • може бути складена одна ПН за всіма формами №КБ-2в, якщо такі форми складені одним днем та за один період (місяць).

Не заперечують і проти складання однієї податкової накладної за кількома операціями з надання послуг за один і той же період, контролюючі органи, наприклад, консультації №309/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, №2410/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Що стосується акта виконаних робіт не за формою №КБ-2в. Якщо будівельні роботи виконують не за державні кошти, то може складатися інший документ, форма якого зазначається у договорі підряду та який містить інформацію про дату, види, обсяги та вартість виконаних робіт, обчислення прибутку, з обґрунтуванням вартості та підтвердженням витрат матеріальних ресурсів. Крім того, сторони договору можуть визначити у самому договорі про застосування ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва».

У цьому випадку податкову накладну можна скласти і на підставі такого акта виконаних робіт, що складений за іншою формою, ніж форма №КБ-2в.

 ***

Також читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024463
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245