• Посилання скопійовано

На підставі якого документа складаються ПН у будівництві?

Як складати податкові накладні при проведенні будівельно-монтажних робіт, які оформлюються формами №КБ-2в та №КБ-3, а також актами виконаних робіт у довільній формі?

Відповідно до пп. 44.1 ПКУ, платники податків зобов'язані вести облік доходів і витрат на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів. 

Згідно з ст.1 Закону про бухоблік, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Тому саме первинний документ є підставою для відображення операцій в бухгалтерському обліку, а також для нарахування податкових зобов’язань, зокрема, з ПДВ.

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань, які, своєю чергою, виникають, зокрема, на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг (пп. «б» пп.187.1 ПКУ).

Пунктом 2.7 Положення №88 передбачено, що первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Якщо будівельні роботи здійснюються за рахунок державних коштів, то в цьому випадку слід застосовувати національні стандарти України (ДСТУ) із ціноутворення в будівництві, зокрема ДСТУ БД.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» (далі - Правила), додатками якого, зокрема Т-У, передбачені примірні форми первинних документів з обліку в будівництві, які мають обов’язково використовуватися під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних будівельних робіт. 

Відповідно до п. 3.18 Правил кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі (щомісячно, за етап), складається за примірною формою №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати». Це означає, що зазначені документи складаються одночасно за один і той же період. 

Форма №КБ-3 – це довідка про вартість робіт, тож вважаємо, що вона не є первинним документом, «що засвідчує факт постачання послуг» (пп. «б» пп. 187.1 ПКУ), адже в ньому розкривається лише інформація саме про вартість виконаних робіт, в тому числі наростаючим підсумком від початку будівництва/року. 

Таким чином, можемо дійти висновку:

  • ПН можуть складатися на підставі актів форми №КБ-2в, при цьому складаються окремі податкові накладні на кожний окремий акт №КБ-2В, який засвідчує постачання послуг;
  • може бути складена одна ПН за всіма формами №КБ-2в, якщо такі форми складені одним днем та за один період (місяць).

Не заперечують і проти складання однієї податкової накладної за кількома операціями з надання послуг за один і той же період, контролюючі органи, наприклад, консультації №309/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, №2410/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Що стосується акта виконаних робіт не за формою №КБ-2в. Якщо будівельні роботи виконують не за державні кошти, то може складатися інший документ, форма якого зазначається у договорі підряду та який містить інформацію про дату, види, обсяги та вартість виконаних робіт, обчислення прибутку, з обґрунтуванням вартості та підтвердженням витрат матеріальних ресурсів. Крім того, сторони договору можуть визначити у самому договорі про застосування ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва».

У цьому випадку податкову накладну можна скласти і на підставі такого акта виконаних робіт, що складений за іншою формою, ніж форма №КБ-2в.

 ***

Також читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Придбали ПЗ шляхом отримання коду доступу: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство придбало у нерезидента право користування програмним забезпеченням (ПЗ) шляхом отримання код доступу на електронну пошту. Своєю чергою, підприємство продасть цей код доступу (тобто право користування ПЗ) своєму клієнту – резиденту України. Які податкові наслідки з ПДВ таких операцій?
    Сьогодні 17:088
  • Роздрібна торгівля тютюновими виробами: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі - платник ПДВ планує закуповувати та реалізовувати тютюнові вироби кінцевому споживачу. Має ліцензію на роздрібну торгівлю та РРО. Яких умов необхідно дотримуватись для збереження звільнення від ПДВ та як відобразити в декларації звільнені від оподаткування операції? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо звільнених операцій?
    28.05.202531
  • Продаж електроенергії за механізмом самовиробництва: які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    Підприємство встановило сонячні панелі та уклало із компанією «ПРЕТ Сервіс Енергозмін» договір на купівлю-продаж електроенергії за механізмом самовиробництва. Зазначена компанія в односторонньому порядку здійснюватиме взаємозалік обсягу відпущеної енергії та обсягу відбраної енергії. Як відображати такі операції в ПДВ-обліку та при обчисленні податку на прибуток?
    28.05.202535
  • Відображення передоплати в погашення заборгованості по іншому договору без застосування касового методу обліку ПДВ
    Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?
    27.05.202515
  • Як відобразити від’ємний розрахунок коригування в Д2, якщо ПК відшкодовано?
    У платника в жовтні 2024 р. утворилося від’ємне значення, яке було заявлене до бюджетного відшкодування, яке у січні 2025 року було отримано на розрахунковий рахунок. Але у лютому 2025 р. на частину відшкодованої суми ПДВ постачальником було складено від’ємний розрахунок коригування, який платник зареєстрував та відобразив у відповідному рядку 14 і в додатку Д1 декларації за лютий 2025 р. Як такий розрахунок відобразити в Додатку Д2 за лютий 2025 року?
    27.05.202529