Хто нараховує ПДВ при продажу об’єкта приватизації?
Це питання досить скрупульозно проаналізовано, приміром, в ІПК ДПСУ від 29.12.2022 р. №2409/ІПК/99-00-21-03-02-06.
Платником ПДВ є відділення ФДМУ, яке є стороною договору продажу майна. Тому таке відділення за загальним правилом нараховує ПЗ з ПДВ, складає ПН, реєструючи в ЄРПН. На підставі такої ПН покупець, якщо він є платником ПДВ, має право відобразити ПК.
Бухгалтерський облік передачі держпідприємством приватизованого майна
Це питання врегульовано Положенням №1213 (Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності).
Відповідно до п. 2 розділу ІІІ Положення №1213, безоплатна передача державними (казенними) та комунальними підприємствами за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, або органу місцевого самоврядування єдиних (цілісних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого майна (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення), іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств, житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури відображається за кредитом рахунків обліку цих активів (первісна або переоцінена вартість) і дебетом:
- рахунку 13 "Знос (амортизація) необоротних активів" - на суму зносу цих об'єктів;
- рахунку 69 "Доходи майбутніх періодів", якщо зазначені об'єкти збудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за рахунок цільового фінансування, - в сумі залишку невизнаного доходу за відповідними об'єктами;
- рахунку 41 "Капітал у дооцінках" - на суму їх дооцінки (в межах залишку залишкової вартості переданих об'єктів після відображення наведених у цьому пункті попередніх облікових записів). Залишок суми дооцінки переданих об'єктів відображається за дебетом субрахунку 423 "Дооцінка активів" і кредитом рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)";
- субрахунку 425 "Інший додатковий капітал", якщо вартість зазначених активів отримано підприємством понад розмір статутного капіталу, - на залишок залишкової вартості переданих об'єктів після відображення наведених у цьому пункті попередніх облікових записів (у межах залишку відповідного додаткового капіталу);
- субрахунку 426 "Фонди спеціального призначення", якщо зазначені об'єкти збудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за рахунок фонду розвитку виробництва (у межах залишку відповідного фонду);
- рахунку 45 "Вилучений капітал", якщо прийнято відповідне рішення про зменшення статутного капіталу підприємства внаслідок передачі активів або рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)", якщо такого рішення не прийнято, - на залишок залишкової вартості переданих об'єктів після відображення наведених у цьому пункті попередніх облікових записів.
Сума зменшення розміру статутного капіталу підприємства, що відбулося на підставі внесення відповідних змін до установчих документів внаслідок передачі активів, відображається за дебетом рахунку 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" і кредитом рахунку 45 "Вилучений капітал".
Тобто, при передачі приватизованого майна роблять проводку залежно від джерела отримання цього майна на баланс чи джерела, за рахунок якого майно передається. Наприклад, якщо передача буде за рахунок зменшення СК, будуть проведення:
- Дт 131 Кт 103 — на суму нарахованого зносу;
- Дт 45 Кт 103 — на залишкову вартість;
- Дт 40 Кт 45 — зменшено СК на залишкову вартість переданого майна.
Чи повинно держпідприємство нарахувати компенсуюче ПДВ на залишкову вартість переданої нерухомості?
Держпідприємство передає майно, що перебувало у нього на балансі, безоплатно ФДМУ, а вже останнє передає майно покупцеві.
Для держпідприємства це операція з безоплатної передачі майна.
Операція з безоплатної передачі майна є об’єктом оподаткування ПДВ.
Але відповідно до пп. 197.1.16 ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власністьтериторіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.
Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.
Тому, на наш погляд, така операція звільнена від оподаткування ПДВ.
На таку звільнену операцію складається ПН, реєструється в ЄРПН.
Причому якщо таке майно отримувалося з ПДВ, а для майна, отриманого до 01.07.2015 р., якщо за таким майном відображався ПК, то держпідприємство має нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. "б" п. 198.5 ПКУ. База оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (п. 189.1 ПКУ).
Якщо ж зазначене майно отримувалося без ПДВ, то компенсуюче ПЗ з ПДВ не нараховується.
Ми навели власну думку щодо питання оподаткування розглядуваних операцій ПДВ. Думка податкової щодо цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь з податковою радимо отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити