• Посилання скопійовано

Кредит-нота від нерезидента в погашення заборгованості за інші товари

У серпні 2022 року підприємство - резидент України отримало від нерезидента товари і оплатило їх. У вересні 2022 року нерезидент надав на цей товар кредит-ноту (зменшення ціни). Чи можна цією кредит-нотою погасити заборгованість за інший товар? Якими документами оформити? Які наслідки з ПДВ, податку на прибуток?

Зазначена в питанні ситуація має вирішуватися договором між сторонами.

Якщо нерезидент надав нашому підприємству кредит-ноту (знижку) на конкретне постачання, це означає, що ціна цього конкретного постачання буде меншою на суму кредит-ноти.

Це також означає, що якщо наше підприємство оплатило це постачання за повною початково визначеною вартістю, суму кредит-ноти (знижки) нерезидент має повернути нашому підприємству.

В такому разі в обліку підприємства резидента України на суму кредит-ноти буде зменшено первісну вартість отриманого товару.

Підстава – п. 9 НП(С)БО 9, де сказано, що до первісної вартості запасів, придбаних за плату, включаються, серед іншого, суми, що сплачуються постачальнику.

Таким чином, якщо на суму знижки сума оплати постачальнику буде меншою, то і первісна вартість товару буде меншою.

Конкретніше сказано в пп. 2.2 Методрекомендацій №2: до первісної вартості придбаних запасів включається ціна придбання за вирахуванням знижок відповідно до договору з постачальником (продавцем).

Отже, в бухгалтерському обліку будуть такі проводки:

 • Дт 28 Кт 632 – отримані товари;
 • Дт 632 Кт 312 – оплачені товари;
 • Дт 28 Кт 632 – відображено способом сторно надана кредит-нота (знижка);
 • Дт 312 Кт 632 – отримана від нерезидента знижка на рахунок.

Окрім того, оскільки розрахунки будуть в іноземній валюті, на субрахунку 632 виникатимуть курсові різниці, які відображатимуться в загальному порядку, у кореспонденції з субрахунком 714 (доходи) та/чи 945 (втрати). Про пов’язані з курсовою різницею особливості при отриманні кредит-ноти ми писали тут.

Але договором з нерезидентом може передбачатися інший варіант використання кредит-ноти. Наприклад, вона може розраховуватися від поставки серпня 2022 року, але використовуватися для зменшення ціни поставки вересня 2022 року.

Це означає, що товар, отриманий від нерезидента у вересні 2022 року, потрібно буде відобразити в обліку із зазначеною знижкою: Дт 28 Кт 632. В такому разі і оплата нерезиденту буде меншою на суму знижки: Дт 632 Кт 312.

Таким чином, конкретний варіант використання кредит-ноти прописується виключно в договорі між сторонами. Спосіб оформлення кредит-ноти також прописується в договорі. Наприклад, вона може бути у вигляді листа від нерезидента, чи акту, підписаного сторонами тощо.

У разі надання кредит-ноти сума сплаченого під час імпорту ПЗ не змінюється. А тому і підстав для нарахування ПЗ з ПДВ немає. Немає підстав і якось коригувати ПК з ПДВ. Детальніше це питання ми розглядали тут.

На податковий облік податком на прибуток отримана кредит-нота впливає таким чином, що зменшує первісну вартість придбаного товару. Отже, зменшується і собівартість проданих чи іншим чином використаних товарів.

Але якщо резидент коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці і застосовував різниці за пп. 140.5.2 чи пп. 140.5.4 ПКУ, внаслідок отримання знижки постане питання коригувати такі різниці. Ми писали про це тут.

 ***

Читайте також: Кредит-нота як знижка від нерезидента

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Щодо назви медвиробу при застосуванні звільнення від оподаткування ПДВ
  Підприємство імпортуватиме ультразвукову діагностичну систему. Чи поширюється на нього звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Якщо виріб імпортували з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%, а постачаємо на митній території України із звільненням за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ — чи нараховувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  Сьогодні 10:044
 • Отримані ФОП кошти за продані квитки від агентів: що з ПДВ?
  ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, здійснює пасажирські перевезення по Україні та за кордон. Квитки продаються агентами, які перераховують кошти на рахунок ФОП за мінусом комісійної винагороди. Як правильно складати податкові накладні та якими документами керуватись для ведення обліку такої діяльності?
  20.09.202318
 • Як відображати ППР за формою В1 в декларації з ПДВ та як звірити декларацію з бухобліком?
  Платник ПДВ отримав ППР форми В1 від 15.08.2023 р. щодо завищення БВ у квітні 2023 р. на суму 1263295 грн, з неї через суд оспорюється 867190 грн та нараховані штрафи. Платник погоджується з сумою завищення - 396105 грн. Як і коли відобразити в декларації ПДВ за 08.2023 р. прийняту суму завищення 396105 грн та, відповідно, у бухобліку? Як перевіряти відповідність декларації даним бухобліку? У платника від’ємне значення
  18.09.202347
 • У якому місяці постачальник має відобразити РК на зменшення суми ПДВ?
  У вересні 2021 р. підприємство повернуло надмірно сплачені кошти покупцю і надіслало йому РК, який був зареєстрований 17.01.2022 р. Підприємство зробило УР до декларації з ПДВ за вересень 2021 р., де зменшило ПЗ на суму цього РК. В е-кабінеті було збільшено сальдо розрахунків з бюджетом на цю суму на користь підприємства. Після подання декларації з ПДВ за січень 2022 р. виникло перевищення на суму цього РК, що зменшило суму ліміту. Чи правильно було відкориговано ПЗ у вересні 2021 р.? Чи потрібно було показати РК в декларації за січень 2022 р.? Як повернути ліміт з ПДВ?
  11.09.20237571
 • Отримання та передача благодійної допомоги: ПДВ та податок на прибуток
  Юрособа-нерезидент планує безоплатно передати юрособі-резиденту України комп'ютери для подальшої безоплатної передачі їх благодійному фонду. Далі Фонд передасть комп'ютери дітям військовополонених. Які податкові наслідки з ПДВ і податку на прибуток юрособи-резидента при здійсненні цієї операції?
  07.09.202377