• Посилання скопійовано

Кредит-нота від нерезидента: ПДВ та податок на прибуток

Підприємство імпортувало товар, сплатило ПДВ при митному оформленні, відобразило ПК з ПДВ та здійснило часткову оплату товару. Надалі товар частково проданий. Згодом нерезидент надав кредит-ноту, внаслідок чого заборгованість за товар значно зменшилася. Чи потрібно донараховувати ПДВ?

Є два базові варіанти відображення кредит-ноти в обліку. Детально ми це питання аналізували тут.

 

Перший варіант – знижка

На суму отриманої кредит-ноти зменшується первісна вартість імпортованих товарів:

  • Дт 281 Кт 632 – на загальну суму кредит-ноти способом сторно.

Якщо частина імпортованих товарів продана, суму кредит-ноти, яка припадає на такі реалізовані товари, потрібно додатково відобразити проводкою:

  • Дт 902 Кт 281 – сторно.

Тобто, сума кредит-ноти проходить транзитом за всіма проведеннями, якими відображався рух імпортованих товарів.

 

Другий варіант – прощення заборгованості чи надання бонусу

В цьому разі первісна вартість товарів не змінюється. А отримана кредит-нота відображається тільки зменшенням заборгованості перед нерезидентом з визнанням доходу:

  • Дт 632 Кт 719 – на суму кредит-ноти.

 

Який з цих двох варіантів обрати?

Чинне українське законодавство не визначає поняття кредит-ноти. Тому, на наш погляд, потрібно виходити з формулювання договору з нерезидентом. Якщо там зазначено, що надається кредит-нота, яка виступає знижкою за поставлений товар, то слід застосовувати перший варіант. Якщо зазначено, що кредит-нота є наданим бонусом чи зменшенням (прощенням) заборгованості, на наш погляд, слід обрати другий варіант.

 

Чи потрібно донараховувати ПДВ внаслідок зменшення первісної вартості імпортованих товарів?

Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів (пп. 190.1 ПКУ).

ПЗ з ПДВ при ввезенні виникають на дату подання митної декларації (МД) для митного оформлення (пп. 187.8 ПКУ). Сплатити «імпортний» ПДВ потрібно до дня або в день подання МД (пп. 206.1 ПКУ).

ПК з ПДВ відображається датою сплати ПЗ з ПДВ на підставі МД (пп. 198.2, пп. 201.12 ПКУ).

У разі надання кредит-ноти сума сплаченого під час імпорту ПЗ не змінюється. А тому і підстав для нарахування ПЗ з ПДВ немає. Немає підстав і якось коригувати ПК з ПДВ.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    Сьогодні 16:0516
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 15:0512
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    Сьогодні 14:2524
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:1033
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0964