Є два базові варіанти відображення кредит-ноти в обліку. Детально ми це питання аналізували тут.
Перший варіант – знижка
На суму отриманої кредит-ноти зменшується первісна вартість імпортованих товарів:
- Дт 281 Кт 632 – на загальну суму кредит-ноти способом сторно.
Якщо частина імпортованих товарів продана, суму кредит-ноти, яка припадає на такі реалізовані товари, потрібно додатково відобразити проводкою:
- Дт 902 Кт 281 – сторно.
Тобто, сума кредит-ноти проходить транзитом за всіма проведеннями, якими відображався рух імпортованих товарів.
Другий варіант – прощення заборгованості чи надання бонусу
В цьому разі первісна вартість товарів не змінюється. А отримана кредит-нота відображається тільки зменшенням заборгованості перед нерезидентом з визнанням доходу:
- Дт 632 Кт 719 – на суму кредит-ноти.
Який з цих двох варіантів обрати?
Чинне українське законодавство не визначає поняття кредит-ноти. Тому, на наш погляд, потрібно виходити з формулювання договору з нерезидентом. Якщо там зазначено, що надається кредит-нота, яка виступає знижкою за поставлений товар, то слід застосовувати перший варіант. Якщо зазначено, що кредит-нота є наданим бонусом чи зменшенням (прощенням) заборгованості, на наш погляд, слід обрати другий варіант.
Чи потрібно донараховувати ПДВ внаслідок зменшення первісної вартості імпортованих товарів?
Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів (пп. 190.1 ПКУ).
ПЗ з ПДВ при ввезенні виникають на дату подання митної декларації (МД) для митного оформлення (пп. 187.8 ПКУ). Сплатити «імпортний» ПДВ потрібно до дня або в день подання МД (пп. 206.1 ПКУ).
ПК з ПДВ відображається датою сплати ПЗ з ПДВ на підставі МД (пп. 198.2, пп. 201.12 ПКУ).
У разі надання кредит-ноти сума сплаченого під час імпорту ПЗ не змінюється. А тому і підстав для нарахування ПЗ з ПДВ немає. Немає підстав і якось коригувати ПК з ПДВ.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити