• Посилання скопійовано

Як обліковується кредит-нота, яка отримана від постачальника-нерезидента?

Чи може бути у 2020 р. надано постачальником-нерезидентом знижку на товар, який вже імпортований (поставлений) у 2019 р. та оплачений покупцем-резидентом? Надання знижки планується шляхом виставлення кредит-ноти. Які податкові наслідки для покупця?

Що таке «кредит-нота» і який в неї правовий статус в Україні?

ДПС у листі від 16.08.2018 р. №3562/6/99-99-15-02-02-15/ІПК зазначила, що чинним законодавством України не передбачено поняття «кредит-нота» та не визначено його правовий статус.

При цьому, згідно з вимогами ч. 3 ст. 31 Закону №2709, зовнішньоекономічний договір, хоч би однією стороною якого є юрособа України, укладається у письмовій формі незалежно від місця укладення, якщо інше не встановлене законом або міжнародним договором України. Порядок укладення зовнішньоекономічного договору згідно з Положенням №201.

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону №2709, зміст правової угоди може регулюватися правом, яке обране сторонами, якщо інше не передбачене законом. Тобто, якщо у зовнішньоекономічному договорі вказано обране сторонами право (право України, країни нерезидента або третьої країни), угода регулюється саме ним.

Якщо говорити про право України, то ст. 632 ЦКУ встановлено:

  • ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін;
  • зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом;
  • зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Умова щодо ціни і загальної вартості договору (контракту) є обов’язковою умовою зовнішньоекономічного договору (п. 1.6 Положення №201), у зв’язку з чим умови щодо можливості зміни суми компенсації товару за договором слід вказати у такому договорі. 

Водночас, факт надання знижки (кредит-ноти) можливо оформити у вигляді додаткової угоди до конкретного договору, суму компенсації вартості товарів за яким було зменшено.

 

Документообіг

Чіткої форми кредит-ноти, певна річ, немає. Це може бути і двостороння додаткова угода, і лист від контрагента, і акт про дефекти товару (якщо кредит-нота спричинена дефектами товару).

Важливо, щоб цей документ мав у своєму складі весь перелік обов’язкових реквізитів первинного документа, що передбачений ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

У принципі, цей перелік реквізитів є типовим і, як правило, є у всіх документах, навіть тих, що готуються нерезидентами, але все ж таки, отримуючи кредит-ноту, важливо пересвідчитися, щоб усі без винятку реквізити в ній були, адже зазвичай нерезиденти ставляться до оформлення первинних документів простіше, ніж українські суб’єкти господарювання.

Певна річ, що це реквізити, обов’язкові тільки для обліку покупця, — у міжнародному законодавстві все не так принципово. Тож радимо все-таки домовитися з контрагентом про те, як мають бути оформлені ті чи інші первинні документи. Не зайвим буде прописати в ЗЕД-договорі умову про те, як саме треба буде оформити кредит-ноту, якщо в майбутньому вона матиме місце у відносинах із цим контрагентом, зокрема при постачанні неякісного товару.

Докладно про бухгалтерський облік та оподаткування кредит-ноти читайте у ДК №07/2019.

Щодо того, що товар був поставлений та оплачений у 2019 році, а кредит-нота отримана у 2020 році, ми вважаємо, що це не впливає на облік та оподаткування. В даному випадку теж можна обрати один з двох підходів, що описані у вище зазначеній статті в ДК №07/2019.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518