• Посилання скопійовано

Як виписувати ПН на послуги за оренду держмайна?

За оренду держмайна підприємство орендар сплатило Фонду держмайна (орендодавцю) аванс за оренду держмайна 20,80 грн без ПДВ. З цієї суми 30% (6,24 грн) Фонд перерахував балансоутримувачу майна, а 70% (14,56 грн) - до бюджету. На яку суму балансоутримувач має виписати ПН?

Додаткові умови питання

За місяць, у якому надійшла передоплата, балансоутримувач склав акт наданих послуг оренди, на суму  7,22 грн, в т.ч. ПДВ 1,20 грн. Сума без ПДВ – 6,02 грн (7,22 – 1,20), з яких 30% (1,81 грн) належить балансоутримувачу, а 70% (4,21 грн) Фонду.

Пунктом 2 ст. 4 Закону №157-ІХ визначено, що орендодавцями, серед іншого, нерухомого майна (будівель, споруд, їх окремих частин), а також майна, що не увійшло до статутного капіталу, що є державною власністю є Фонд держмайна.

Причому відповідно до п. 1 ст. 4 Закону №157-ІХ суб’єктами орендних відносин є, зокрема: 

  • орендар; 
  • орендодавець; 
  • балансоутримувач.

Порядок передачі в оренду державного та комунального майна затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 р. №483.

Згідно з п. 132 Порядку №483, у разі коли орендодавцем майна є Фонд держмайна, орендна плата спрямовується за нерухоме майно державних підприємств, установ, організацій (за окремими винятками) – 70 % орендної плати до державного бюджету, 30 % балансоутримувачу майна.

Операція з надання послуг з оренди нерухомого майна, яке знаходиться на митній території України, у тому числі що належить до державної власності, відповідно до п. 185.1 ПКУ є операцією з постачання послуг, яка є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ за ставкою 20 % незалежно від того, в якому співвідношенні буде здійснюватися розподіл орендної плати (крім операцій, визначених пп. 196.1.15 ПКУ).

Тобто, операція з надання майна в оренду оподатковується ПДВ у загальному порядку.

 

Але постає питання: як в розглядуваній ситуації виписати ПН?

Дивимося відповідь на подібне питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Як оподатковуються ПДВ операції з надання в оренду державного майна?».

Податкова відповідає, що за операцією з постачання послуг з оренди держмайна ПЗ з ПДВ визначає платник ПДВ – балансоутримувач такого майна на дату «першої події» (на дату зарахування коштів від орендаря або на дату оформлення належним чином документа, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення). На дату виникнення ПЗ балансоутримувач державного майна складає ПН на орендаря та реєструє її в ЄРПН.

Тобто, з цієї відповіді податкової зрозуміло, що ПН на всю суму має виписувати саме балансоутримувач.

Дивимося також консультацію податкової в ІПК від 07.07.2021 р. №2679/ІПК/99-00-21-03-02-05, в якій дана конкретніша відповідь.

Податкова пише, що суми авансового внеску, які надійшли від орендаря на поточний рахунок орендодавця та підлягають розподілу між балансоутримувачем та державним бюджетом, включаються балансоутримувачем до бази оподаткування ПДВ. Тому на дату зарахування таких коштів на відповідний рахунок орендодавця балансоутримувач зобов'язаний визначити ПЗ з ПДВ виходячи з вартості таких послуг при умові, що отримання таких коштів є першою подією за операцією з надання майна в оренду.

Виходячи з цієї відповіді податкової, дата отримання Фондом держмайна (орендодавцем) коштів авансу в сумі 20,80 грн є першою податковою подією для нарахування ПЗ з ПДВ балансоутримувачем. Тобто, саме балансоутримувач має скласти ПН на суму 20,80 грн. 

Причому далі в ІПК зазначено, що перерахування орендодавцем (Фондом) 30% отриманого від орендаря платежу на рахунок балансоутримувача не зумовлює ПЗ з ПДВ.

Тобто, якщо Фонд перераховує балансоутримувачу 6,24 грн. (30% з суми отриманого авансу), така сума не зумовлює ПЗ з ПДВ.

В розглядуваній ситуації є одне проблемне місце.

Орендар перерахував орендодавцеві (Фонду) 20,80 грн, без урахування ПДВ. Якщо це сума без ПДВ, то, на наш погляд, орендар мав би одночасно окремим платежем перерахувати балансоутримувачу суму ПДВ з цього платежу – 4,16 грн (20,80 х 20%). У призначенні платежу в цьому разі варто було би зазначити, що це ПДВ з суми орендної плати. Хоча відразу зазначимо, що такий порядок окремого перерахування ПДВ жодним нормативним документом не передбачений. Тому для уникнення непорозумінь з податковою може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Якщо орендар цього не зробив, то суму 20,80 грн, на наш погляд, доведеться вважати загальною сумою, яка враховує також і суму ПДВ. Адже це загальна сума отриманого авансу. Таким чином, балансоутримувачу доведеться, на наш погляд, виписати ПН на суму 20,80 грн, яка містить в собі в тому числі ПДВ - 3,47 грн. 

На підставі такої ПН орендар матиме право відобразити ПК з ПДВ.

Але в цьому разі в обліку балансоутримувача не зійдеться сума платежу, перерахована Фондом до бюджету – 14,56 грн. В обліку балансоутримувача перерахована до бюджету сума буде за мінусом ПДВ – 12,13 грн (14,56 – 2,43), а не 14,56.

Яким чином врегулювати цю розбіжність, незрозуміло. Варіанту врегулювання, який би базувався на нормах чинного законодавства, ми, на жаль, не бачимо.

В такій ситуації може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246253
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255