Як зазначено у пп. 198.6 ПКУ, у разі, якщо платник ПДВ не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 к.д. з дати складення ПН/РК. Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів, зазначені в ПН, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 к.д. з дати складення ПН/РК.
Отже, право на включення суми ПДВ за операцією з придбання квартири було втрачено 04.04.2019 р. В квітні 2019 р. потрібно було списати суму ПДВ до складу інших операційних витрат: Дт 949 Кт 644. Якщо цього не було зроблено в 2019 році, радимо виправити цю помилку шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку: Дт 44 Кт 644 (також див. нашу консультацію тут).
Далі, відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняється від оподаткування постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання. Оскільки в даному випадку продаж квартири фізичній особі не є першим постачанням житла, то така операція звільняється від оподаткування ПДВ.
Проте незважаючи на це, податкову накладну слід скласти на цю операцію – як на звільнену операцію неплатнику ПДВ. Про такі ПН ми писали тут. Також нагадуємо, що Законом №466 з 23 травня 2020 р. встановлено штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН на звільнені операції – див. тут. Разом з цим, під час карантину штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН не застосовуються – про це ми писали тут.
У декларації з ПДВ операція з продажу квартири фізособі буде відображена у рядку 5, при цьому вона не підлягає відображенню у таблиці 1 додатку Д6 – там зазначаються лише необ’єктні операції, а розшифрування звільнених операцій в таблиці 1 додатку Д6 не передбачено. Натомість звільнені операції потрапляють у таблицю 2 додатку Д6, де розраховується сума податкових пільг у сумі ПДВ, не сплаченого через звільнення операції від оподаткування. Графи 2 – 5 таблиці 2 додатку Д6 заповнюються таким чином:
- найменування податкової пільги - «Операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання»;
- Код податкової пільги (згідно з довідником пільг) – 14060423;
- Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги – 350000 грн;
- Обсяг звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг – 1750000 грн.
Графи 6 – 8 не заповнюються, оскільки підприємство не скористалося податковим кредитом при придбанні квартири.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити