• Посилання скопійовано

Оподаткування ПДВ при придбанні квартири на первинному ринку та подальшому продажу

Підприємство придбало квартиру на первинному ринку 04.04.2016 р. з ПДВ. До сьогодні постачальник так і не зареєстрував ПН, тож податковим кредитом не скористалися. 03.07.2020 р. квартиру продали фізособі за 1750000 грн. Чи реєструвати ПН на неплатника? Як відобразити це в декларації з ПДВ?

Як зазначено у пп. 198.6 ПКУ, у разі, якщо платник ПДВ не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 к.д. з дати складення ПН/РК. Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів, зазначені в ПН, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 к.д. з дати складення ПН/РК.

Отже, право на включення суми ПДВ за операцією з придбання квартири було втрачено 04.04.2019 р. В квітні 2019 р. потрібно було списати суму ПДВ до складу інших операційних витрат: Дт 949 Кт 644. Якщо цього не було зроблено в 2019 році, радимо виправити цю помилку шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку: Дт 44 Кт 644 (також див. нашу консультацію тут).

Далі, відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняється від оподаткування постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання. Оскільки в даному випадку продаж квартири фізичній особі не є першим постачанням житла, то така операція звільняється від оподаткування ПДВ. 

Проте незважаючи на це, податкову накладну слід скласти на цю операцію – як на звільнену операцію неплатнику ПДВ. Про такі ПН ми писали тут. Також нагадуємо, що Законом №466 з 23 травня 2020 р. встановлено штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН на звільнені операції – див. тут. Разом з цим, під  час карантину штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН не застосовуються – про це ми писали тут.

У декларації з ПДВ операція з продажу квартири фізособі буде відображена у рядку 5, при цьому вона не підлягає відображенню у таблиці 1 додатку Д6 – там зазначаються лише необ’єктні операції, а розшифрування звільнених операцій в таблиці 1 додатку Д6 не передбачено. Натомість звільнені операції потрапляють у таблицю 2 додатку Д6, де розраховується сума податкових пільг у сумі ПДВ, не сплаченого через звільнення операції від оподаткування. Графи 2 – 5 таблиці 2 додатку Д6 заповнюються таким чином:

  • найменування податкової пільги -  «Операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання»;
  • Код податкової пільги (згідно з довідником пільг) – 14060423;
  • Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги – 350000 грн;
  • Обсяг  звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг – 1750000 грн.

Графи 6 – 8 не заповнюються, оскільки підприємство не скористалося податковим кредитом при придбанні квартири.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245863
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253