• Посилання скопійовано

ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини

Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?

Ставка 0% чи звільнення від оподаткування

Відповідно до пп. 206.5 ПКУ, операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту звільняються від оподаткування, крім операцій з вивезення відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 ч. 1 ст. 86 МКУ, що оподатковуються податком за ставкою, визначеною пп. 195.1.1 ПКУ.

Відповідно до пп. «б» пп. 195.1.1 ПКУ, за нульовою ставкою оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 ч. 1  ст. 86 МКУ.

А в п. 3 ст. 86 МКУ наведено товари, які були поміщені у митний режим переробки на митній території та вивозяться за межі митної території України у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування та зберігання, або у вигляді продуктів їх переробки.

Тобто, якщо підприємство ввезло на митну територію товари, помістивши їх у митний режим переробки та вивозить за межі митної території продукти переробки у митному режимі реекспорту, така операція має оподатковуватися за ставкою ПДВ 0%.

Аналогічний висновок читаємо в ІПК ДПСУ від 18.11.2021 р. №4399/ІПК/99-00-21-03-02-06:

«...за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту у разі, якщо такі товари були поміщені у митний режим переробки на митній території, та вивозяться за межі митної території України у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування та зберігання, або у вигляді продуктів їх переробки».

Але зовсім іншу відповідь читаємо в ЗІР.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.10): «Як оподатковуються ПДВ операції з ввезення іноземних товарів для їх переробки на митній території України з подальшим вивезенням продуктів переробки за межі митної території України?».

ДПС зазначає, що операції із вивезення товарів, які були поміщені у митний режим переробки на митній території та вивозяться за межі митної території України у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України або у вигляді продуктів їх переробки (в межах визначеного Митним кодексом України строку), звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Причому в цій ІПК ДПС цитує норми пп. 206.5 ПКУ таким чином: «Операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту звільняються від оподаткування (пп. 206.5 ПКУ)».

Тобто, ДПС не звертає уваги на те, що в пп. 206.5 ПКУ є виключення з загального правила і воно стосується продуктів переробки.

Причому в іншій консультації в ЗІР ДПС зазначає, як складати ПН. Відповідь на питання в ЗІР (101.16): «Як складаються податкові накладні за операціями з вивезення товарів в митному режимі реекспорту, крім операцій з вивезення відповідно до п. 5 частини першої ст. 86 МКУ?».

Ось посилання на цю консультацію>>

Там ДПС зазначає, як складати ПН на такі операції, яка вона вважає звільненими від оподаткування.

На наш погляд, ДПС помиляється і в своїх відповідях не враховує змін, які були внесені до норм пп. 206.5 і пп. «б» пп. 195.1.1 ПКУ Законом №2497-VIII (від 10.07.2018 р.). Зміни набули чинності з 15.08.2018 р. До внесення цих змін дійсно на розглядувані операції передбачалося звільнення від оподаткування ПДВ. Але після внесення змін сказано про оподаткування за ставкою 0%. 

Тому, на наш погляд, в даній ситуації має застосовуватися ставка 0%. Але для уникнення непорозумінь з податковою службою може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Як скласти податкову накладну?

Дивимося норми Порядку №1307. Відповідно до пп. 8 Порядку №1307, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини:

  • 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України.

Відповідно до пп. 12 Порядку №1307, у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.

Відповідно до пп. 3 пп. 16 Порядку №1307, у податковій накладній, яка складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари.

Відповідно до пп. 6 пп. 16 Порядку №1307 у графі 8 зазначається код ставки:

  • 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою.

Інші реквізити заповнюються в загальному порядку.

Що стосується графи 2 (опис (номенклатура товарів/послуг), то тут зазначається найменування продукції, яка вивозиться, а не давальницька сировина, яка ввозилася.

Найменування продукції зазначається в митній декларації, в товарно-транспортних документах, в договорі. Саме таке найменування і слід зазначати в податковій накладній.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202537
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202522
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202544
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569