• Посилання скопійовано

Надання інжинірингових послуг за межами митної території України: чи буде ПДВ?

Підприємство постачає технічно складну продукцію в РФ. Іноді покупці потребують шеф-монтажу, сервісного обслуговування, ремонту та післягарантійного ремонту. Чи будуть ці послуги інжиніринговими та чи оподатковуються вони ПДВ? Які наслідки того, що вартість на проїзд та проживання відряджений працівників несе покупець-нерезидент?

Перш за все слід врахувати визначення інжинірингу у пп. 14.1.85 ПКУ: це надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об'єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об'єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов'язаних із такими послугами (роботами).

Умови надання таких послуг можна визначити у додатковій угоді до договору постачання продукції. Така додаткова угода укладається за необхідності – у тому разі, якщо покупець потребує послуг з шеф-монтажу. На нашу думку, послуги шеф-монтажу підпадають під поняття  консультацій та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а отже, підпадають під поняття інжинірингу.

Далі, відповідно до пп. «в» пп. 186.3 ПКУ місцем постачання консультаційних,  інжинірингових, інженерних послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання. Оскільки отримувач послуг зареєстрований на території Російської Федерації, тобто не на митній території України, то такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ.

Що стосується послуг з сервісного обслуговування, ремонту та післягарантійного ремонту, то вони, на нашу думку, підпадають під пп. «г» пп. 186.2.1 ПКУ і місцем їх постачання буде місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном. За умовами запитання це територія РФ – тобто за межами митної території України.

Вартість послуг можна визначати індивідуально для кожної послуги та виставляти відповідні рахунки на кожну послугу окремо. При цьому до вартості послуги можна включити витрати на відрядження працівників (зокрема, добові), які несе виконавець – резидент України.

Щодо витрат на проїзд і проживання працівників, які компенсує покупець-нерезидент, див. тут  та тут - якщо приймаюча сторона – нерезидент.

Зауважимо, що якщо нерезидент самостійно забезпечує працівників транспортними  квитками та житлом, то в обліку виконавця-резидента це не відображається.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202517
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025367