• Посилання скопійовано

Коригування податкових зобов'язань за бухгалтерською довідкою

Покупцю відвантажено товар, нараховані податкові зобов'язання з ПДВ. Покупець виявився фіктивним, тож товар було повернуто працівниками поліції. Як відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ?

Враховуючи умови запитання, платник ПДВ за першою подією (згідно з п. 187.1 ПКУ) датою відвантаження товарів нарахував ПЗ з ПДВ, виписав ПН та зареєстрував її у ЄРПН.

Підстави, які дають право відкоригувати ПЗ з ПДВ платнику податку, зазначені у ст. 192 ПКУ. Постачальник має право зменшити суму ПЗ за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок. А відбувається перерахунок лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Якщо передбачається зменшення суми ПЗ з ПДВ розрахунок коригування, складений до податкової накладної, яка виписана на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів. Як наслідок, якщо отримувач не може здійснити реєстрацію РК в Єдиному реєстрі, постачальник не має підстав зменшити ПЗ з ПДВ. ПКУ не передбачено виключень щодо зменшення ПЗ з ПДВ у разі повернення товару постачальнику правохоронними органами.

Але, якщо товар повертається правохороними органами, про що свідчить акт про повернення і зарахування товару на баланс, у постачальника зникає об’єкт оподаткування ПДВ. Як наслідок, на дату складання акта про повернення товару, на наш погляд, виникають підстави відкоригувати визнані раніше ПЗ з ПДВ на підставі бухгалтерської довідки (див. зразок).

Затвердженої форми довідки не має, але важливо, щоб цей документ передбачав всі обов’язкові реквізити первинного документа (перелік реквізитів наводиться у ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік). 

Отже, таке коригування ПДВ не відображається в декларації з ПДВ, тому що з однієї сторони є підстава для складання РК відповідно до п. 192.1 ПКУ, адже товар фактично було повернуто, проте враховуючи фіктивний статус покупця-платника ПДВ, дочекатися від нього зареєстрованого РК в ЄРПН неможливо. І якщо РК не складається і не реєструється в ЄРПН, то виходить, що такі дії не впливають на реєстраційну суму в СЕА з ПДВ. Відповідно, суму ПДВ доведеться просто списати до складу витрат.

Зразок

Бухгалтерська довідка за грудень 2018 року

Коригування ПЗ з ПДВ на підставі акту про повернення товару  правохороними органами

 

з/п

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

1.

Коригування ПЗ з ПДВ

949

641/ПДВ

10000,00

 

Виконавець                                           Головний бухгалтер                                                 

                       (підпис)                                                                 (підпис)

 

05.12.2018 р.

Бухгалтерські проведення за умовами операції будуть такими:

1.

Повернуто товар

(на підставі акту про повернення)

704

704

685

641/ПДВ

 

 

 60000,00

-10000,00

2.

Коригування ПЗ з ПДВ

(на підставі бухдовідки)

949

641/ПДВ

 100000,00

 

3.

 

Оприбутковано товар на склад - операція сторно

901

281

 30000,00

4.

Відображено залік заборгованостей

685

361

 60000,00

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»