• Посилання скопійовано

Коригування податкових зобов'язань за бухгалтерською довідкою

Покупцю відвантажено товар, нараховані податкові зобов'язання з ПДВ. Покупець виявився фіктивним, тож товар було повернуто працівниками поліції. Як відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ?

Враховуючи умови запитання, платник ПДВ за першою подією (згідно з п. 187.1 ПКУ) датою відвантаження товарів нарахував ПЗ з ПДВ, виписав ПН та зареєстрував її у ЄРПН.

Підстави, які дають право відкоригувати ПЗ з ПДВ платнику податку, зазначені у ст. 192 ПКУ. Постачальник має право зменшити суму ПЗ за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок. А відбувається перерахунок лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Якщо передбачається зменшення суми ПЗ з ПДВ розрахунок коригування, складений до податкової накладної, яка виписана на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів. Як наслідок, якщо отримувач не може здійснити реєстрацію РК в Єдиному реєстрі, постачальник не має підстав зменшити ПЗ з ПДВ. ПКУ не передбачено виключень щодо зменшення ПЗ з ПДВ у разі повернення товару постачальнику правохоронними органами.

Але, якщо товар повертається правохороними органами, про що свідчить акт про повернення і зарахування товару на баланс, у постачальника зникає об’єкт оподаткування ПДВ. Як наслідок, на дату складання акта про повернення товару, на наш погляд, виникають підстави відкоригувати визнані раніше ПЗ з ПДВ на підставі бухгалтерської довідки (див. зразок).

Затвердженої форми довідки не має, але важливо, щоб цей документ передбачав всі обов’язкові реквізити первинного документа (перелік реквізитів наводиться у ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік). 

Отже, таке коригування ПДВ не відображається в декларації з ПДВ, тому що з однієї сторони є підстава для складання РК відповідно до п. 192.1 ПКУ, адже товар фактично було повернуто, проте враховуючи фіктивний статус покупця-платника ПДВ, дочекатися від нього зареєстрованого РК в ЄРПН неможливо. І якщо РК не складається і не реєструється в ЄРПН, то виходить, що такі дії не впливають на реєстраційну суму в СЕА з ПДВ. Відповідно, суму ПДВ доведеться просто списати до складу витрат.

Зразок

Бухгалтерська довідка за грудень 2018 року

Коригування ПЗ з ПДВ на підставі акту про повернення товару  правохороними органами

 

з/п

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

1.

Коригування ПЗ з ПДВ

949

641/ПДВ

10000,00

 

Виконавець                                           Головний бухгалтер                                                 

                       (підпис)                                                                 (підпис)

 

05.12.2018 р.

Бухгалтерські проведення за умовами операції будуть такими:

1.

Повернуто товар

(на підставі акту про повернення)

704

704

685

641/ПДВ

 

 

 60000,00

-10000,00

2.

Коригування ПЗ з ПДВ

(на підставі бухдовідки)

949

641/ПДВ

 100000,00

 

3.

 

Оприбутковано товар на склад - операція сторно

901

281

 30000,00

4.

Відображено залік заборгованостей

685

361

 60000,00

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20242
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202420
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 660
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202430
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202431