• Посилання скопійовано

Утримання ОЗ подвійного призначення: чи потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ?

Чи повинен підприємець нарахувати ПЗ з ПДВ, якщо є докази (подорожні листи, ТТН тощо) про використання матеріалів, робіт та послуг, пов'язаних з утриманням ОЗ подвійного призначення (шин, запасних частин, ремонту авто) в госпдіяльності, які не відображені в Книзі доходів та витрат?

У ст. 1 Закону №1644 наведені терміни та значення, зокрема:

  • суб'єкт перевезення небезпечних вантажів - підприємство, установа, організація або фізособа, які відправляють, перевозять або одержують небезпечні вантажі (відправники, перевізники та одержувачі);
  • перевезення небезпечних вантажів - діяльність, пов'язана з переміщенням небезпечних вантажів від місця їх виготовлення чи зберігання до місця призначення з підготовкою вантажу, тари, транспортних засобів та екіпажу, прийманням вантажу, здійсненням вантажних операцій та короткостроковим зберіганням вантажів на всіх етапах переміщення;
  • перевізник небезпечного вантажу - юридична (резидент і нерезидент) або фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка здійснює перевезення небезпечного вантажу.

Тобто, норми Закону №1644 на діяльність фізособи, яка зареєстрована підприємцем, не поширюються.

Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС держреєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них затверджено наказом МВС №379.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції №379 реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізособам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб.

Місце проживання фізособи визначається згідно з відміткою про реєстрацію місця її проживання в паспорті або документі, що його замінює.

Транспортні засоби, що належать фізособам - підприємцям, реєструються як транспортні засоби фізосіб.

Виходячи з викладеного зазначимо, що чинним законодавством не передбачено реєстрації транспортного засобу на фізосіб – підприємців. 

Відповідно до пп. «а» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у т. ч. в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).

ДФС у Харківській області в ІПК від 25.05.2018 р. №2330/ІПК/20-40-13-11-11 повідомляє, що ФОП на загальній системі оподаткування не має права включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його госпдіяльності, витрати на утримання, технічне обслуговування і ремонт легкових та вантажних автомобілів.

При цьому ФОП – платник ПДВ має право віднести до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку із придбанням ПММ, запасних частин, зокрема, шин та отриманням послуг з ремонту легкових та вантажних автомобілів, за умови підтвердження зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Але на суми витрат, які пов'язані з формуванням витрат ФОП, платник відповідно до п. 198.5 ПКУ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового періоду) і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, податкову накладну за операціями з придбання запасних частин, зокрема, шин та з отримання послуг щодо ремонту таких транспортних засобів.

Детальніше про формування податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання вантажного автомобіля за кошти ФОП ми писали тут, а чи має право ФОП включити до податкового кредиту ПДВ, сплачений при придбанні автомобільних шин, ми розбирали тут>>

Про неоднозначність ситуації, чи має право підприємець віднести до ПК суми ПДВ, сплачені за ремонт вантажного автомобіля, ми писали також тут>>

У ситуації, що розглядається, для отримання однозначної відповіді ФОП може скористатися правом, наданим йому п. 52.1 ПКУ, та звернутися (з детальним описом своєї госпдіяльності) до контролюючих органів за наданням йому безоплатної ІПК з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»