• Посилання скопійовано

Повернення товару у роздрібній торгівлі — як оформити та скласти РК до ПН

Продано товар за готівку у роздрібній торгівлі кінцевому споживачеві (КС), видано товар та чек, в кінці дня складено ПН (загальну за всіма готівковими операціями за день).Через 10 днів КС повернув товар. Як оформити чек на повернення? Як повернути кошти, якщо в цей день виручки ще не було? Як відкоригувати ПН? Як діяти, якщо розрахунок відбувся банківською карткою?

Повернення коштів покупцю здійснюється за однією схемою – як при поверненні готівки, так і при розрахунку банківською карткою.

Приймання від покупця платіжних карток — це розрахункова операція і вона  вимагає застосування РРО. Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону про РРО: «СГ, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі із застосуванням платіжних карток у сфері торгівлі, зобов'язані застосовувати РРО».

Податківці в «ЗІР» (підкатегорія 109.02) у відповідь на запитання: «Яким чином здійснюється повернення готівки, яка була перерахована СГ в безготівковій формі?» пояснюють: «якщо передоплата за товар (послуги) здійснювалась у безготівковій формі (саме випадок із розрахунком платіжною карткою), то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку або у разі готівкової форми розрахунків чи застосування банківської платіжної картки – із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа». 

Отже, у даному випадку повернення товару потрібно провести через РРО із оформленням відповідного фіскального чеку. Якщо покупцю повертаються готівкові кошти, вони можуть бути видані зі скриньки РРО з оформленням №ФКЧ-2. Обов'язкові реквізити видаткового чеку наведені у п. 2 р. ІІІ Положення №13. Форма №ФКЧ-2 видаткового чека наведена в додатку 2 Положення №13

Якщо у скриньці РРО недостатньо готівки, щоб повернути необхідну суму покупцеві, касир повинен звернутися до бухгалтерії підприємства, щоб з каси видали певну суму готівки для повернення покупцю. Більш докладно про це читайте тут  та тут>>

Для того, щоб повернути товар, покупець має скласти заяву у двох примірниках про розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми. Затвердженої форми такої заяви немає, тому достатньо скласти її у довільній формі (п. 30 Правил №104). Проте на примірнику заяви покупця продавець ставить відмітку про прийняття до розгляду вимог, зазначених у заяві, дату прийняття документа, прізвище, ініціали та посаду працівника, який прийняв заяву. Другий примірник заяви залишається у продавця, що задовольняє вимоги покупця.

Також, згідно із п. 8 розділу ІІІ Порядку №547, якщо сума коштів, виданих при поверненні будь-якого товару, перевищує 100 грн, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. У акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Типової форми такого акту на сьогодні також не затверджено, тож він складається у довільній формі. За бажанням, Ви може скористатися зразками заяви та акту, наведеному у нашому матеріалі>

Повернення коштів покупцю можливе лише після пред'явлення ним розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, — технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу. На цьому наполягали  податківці раніше, і з того часу ситуація не змінилася (хоч Порядок №417 було замінено  Порядком №547). 

Отже, для повернення коштів покупець зобов'язаний пред'явити розрахунковий документ (якщо розрахунки проводилися через РРО — фіскальний чек). У іншому випадку покупець не матиме підстав на повернення коштів. На нашу думку, термінального чеку оплати у цьому разі вимагати немає потреби.

 

Податкова накладна при поверненні коштів

Податківці у «ЗІР» підкатегорії 101.15 у відповіді на питання: «Як здійснити коригування податкових зобов’язань постачальника у разі повернення покупцем (який не є платником податку) товару, який був реалізований йому попереднього дня за готівку та відображений постачальником у податковій накладній, складеній за щоденними підсумками операцій?» зазначають: «у випадку повернення покупцем (який не є платником податку) товару, який був реалізований йому попереднього дня за готівку та відображений постачальником у податковій накладній, складеній за щоденними підсумками операцій, сума податкових зобов’язань постачальника підлягає відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до такої податкової накладної (за умови надання покупцю повної грошової компенсації вартості такого повернутого товару). Коригування здійснюється за тією позицією, яка була фактично повернута»

Більш докладно про заповнення розрахунку коригування до ПН ми писали тут>>

У даному випадку слід обрати причину коригування «Повернення товарів або авансових платежів».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246253
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255