Чи може підприємство дарувати ювелірні вироби?
Чинне законодавство не містить заборони на такі подарунки. Тому підприємство може дарувати ювелірні вироби як працівникам, так і клієнтам, серед яких є жінки-керівники, за умови, що статутні документи підприємства не містять відповідної заборони.
При цьому потрібно визначитися, як оформлятиметься дарування клієнтам, серед яких є жінки-керівники: чи це буде подарунок юридичній особі або ФОПу, чи це буде подарунок фізичній особі (керівнику), яка не є працівником підприємства. Нижче розглядатимемо варіант, за яким дарування оформлено як подарунок фізичній особі, яка не є працівником підприємства.
Чи потрібна ліцензія?
Ні, для здійснення дарування срібних підвісок (ювелірних виробів) ліцензія не потрібна, оскільки це не передбачено законодавством.
На кого виписувати податкову накладну?
З точки зору оподаткування, дарування прикрас є операцією з безоплатного постачання. Тому така операція оподатковується ПДВ в порядку, як безоплатне постачання.
У цьому разі виписується дві податкові накладні:
- перша – на фактичну ціну операції, яка становить 0 грн (оскільки постачання безоплатне);
- друга – на різницю між ціною придбання та фактичною ціною.
Перша виписується на кожну фізичну особу (неплатника), якій подаровано прикраси.
- Про особливості складання таких податкових накладних можна прочитати тут.
- Про особливості складання другої можна прочитати тут.
Друга може складатися окремо на кожну операцію дарування, а може складатися одна зведена податкова накладна за всіма операціями дарування.
Чи застосовується різниця за пп. 140.5.10 ПКУ?
Підприємство, яке є платником податку на прибуток і коригує фінансовий результат до оподаткування на різниці з розділу III ПКУ, згідно з пп. 140.5.10 ПКУ має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму безоплатно наданих товарів, зокрема, особам, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб).
Таким чином, якщо товари (прикраси) безоплатно надаються фізичним особам, а такі фізичні особи є платниками ПДФО, то різниця за пп. 140.5.10 ПКУ не застосовується.
Оподаткування ПДФО, ВЗ, ЄСВ
При даруванні працівникам
Детально це питання ми розглядали тут. Але уточнимо окремі моменти відповіді.
У 2025 році не оподатковується вартість подарунка розміром до 2000 грн.
А з суми перевищення утримують ПДФО (18%) і ВЗ (5%). Причому для розрахунку ПДФО базу оподаткування (ринкову вартість переданих прикрас) слід збільшити на «натуральний» коефіцієнт 1,219512. Для ВЗ збільшення на «натуральний» коефіцієнт не передбачено.
Сума подарунків, яка не оподатковується, в додатку 4ДФ відображається з ознакою доходу «160», а оподатковувана частина – з ознакою доходу «126» (див. тут).
Окрім того, на вартість подарованого нараховується ЄСВ (22%).
При даруванні непрацівникам
Особливості оподаткування ПДФО та ВЗ такі самі, як і при подарунках працівникам. А ось ЄСВ не нараховується на вартість подарунків непрацівникам підприємства.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись