• Посилання скопійовано

Податковий агент та безнадійна кредиторська заборгованість

Юрособа уклала договір з фізособою для написання посібника. Якщо винагорода нараховується та виплачується фізособі, чи є юрособа в такому випадку податковим агентом? Чи потрібно нараховувати ПДФО та ВЗ? Якщо сплив строк позовної давності і виконавцю не виплачена винагорода, чи буде це доходом замовника?

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно й ВЗ з такої винагороди теж слід утримувати. 

 

Строк сплати ПДФО, якщо дохід нараховано, але не сплачено

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується платнику податку, то ПДФО підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу (пп. 168.1.5 ПКУ). Так само сплачується і військовий збір.

Згідно з пп. 168.1.2 ПКУ ПДФО сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до відповідного бюджету або розрахункового документа на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст. 35-1 ПКУ.

 

Безнадійна кредиторська заборгованість

Кредиторську заборгованість слід обліковувати доти, поки існує ймовірність її  погашення. Найчастіше для оцінки такої ймовірності застосовується строк позовної давності

За п. 5  П(С)БО 11,  зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Для списання заборгованості роблять такий запис:

 • Дт 631 (рахунок обліку кредиторської заборгованості щодо написання посібника)
 • Кт 717 – дохід від списання кредиторської заборгованості.

Щоб встановити факт спливу строку позовної давності, доцільно провести інвентаризацію заборгованості. Докладніше про це – тут.

Загалом, проведення в обліку будуть такими (суми умовні): 

 • Дт 23 Кт 631 – 20000,00 грн – нараховано винагороду за написання посібника;
 • Дт 631 Кт 641 – 3600,00 грн – утримано ПДФО на дату нарахування винагороди;
 • Дт 631 Кт 642 – 300,00 грн – утримано ВЗ на дату нарахування винагороди; 
 • Дт 641 Кт 311 – 3600,00 грн – сплачено ПДФО до 30 числа наступного місяця після нарахування винагороди;
 • Дт 642 Кт 311 – 300,00 грн  – сплачено ВЗ до 30 числа наступного місяця після нарахування винагороди;
 • Дт 631 Кт 717 – 16100,00 грн – після спливу позовної давності списано суму винагороди, що належала до виплати виконавцю і не була виплачена.

Суми ПДФО та ВЗ не списуються, бо вони були включені до складу витрат у періоді нарахування винагороди і в складі суми такої винагороди: Дт 23 Кт 631 – 20000,00 грн, а також сплачені до бюджету.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Оподаткування франшизи за автоцівілкою, яку виплачено на рахунок фізособи
  При ДТП страхова компанія виплатила постраждалому страхову суму за європротоколом, а суму франшизи має виплатити сторона винуватця (юрособа) на поточний рахунок постраждалої фізособи. Чи оподатковується ця сума ПДФО та ВЗ? Якщо так, то яка ознака доходу, і які проведення в обліку?
  15.05.202323
 • Заправка по талонам: що з ПДФО?
  При перевірці підприємства ДПС було встановлено, що при заправці авто бензином, який був придбаний по безготівковому рахунку (попередньо отримані талони від постачальника), водій не отримав фіскальний чек РРО. ДПС зняла з витрат вартість списаного за актом пального та ПДВ, нарахувала на водія ПДФО та ВЗ. Чи правильно нараховувати на користувача ПДФО та ВЗ?
  15.05.20231 029
 • Пільги в оподаткуванні ПДФО добровільного медичного страхування
  Чи є пільги щодо утримання ПДФО і військового збору з вартості добровільного медичного страхування працівників?
  20.04.202361
 • Надання безкоштовної послуги фізособі: що з оподаткуванням?
  Безкоштовне надання консультаційної послуги для ФО (не працівник, не ФОП). ФО може бути як резидентом України, так і нерезидентом. Після отримання безкоштовної послуги ФО отримує сертифікат аудитора в області сертифікації систем менеджменту та протягом трьох років зобов'язується відпрацювати аудитором від компанії за договором ЦПХ. Яке оподаткування, у т.ч. ПДФО та ПДВ?
  17.04.202374
 • Тлумачення пп. 165.1.42 ПКУ щодо проживання, харчування учасників заходу: що з ПДФО?
  Чи означають зміни до пп. 165.1.42 ПКУ від 15.08.2022 р., що ГО при організації заходів може сплачувати послуги проживання, харчування та проїзду учасників – фізосіб у вказаних межах і ці витрати не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу учасників. Якщо так, то як правильно оформити документи, щоб не було претензій з боку податкових органів?
  10.04.202380