• Посилання скопійовано

Податковий агент та безнадійна кредиторська заборгованість

Юрособа уклала договір з фізособою для написання посібника. Якщо винагорода нараховується та виплачується фізособі, чи є юрособа в такому випадку податковим агентом? Чи потрібно нараховувати ПДФО та ВЗ? Якщо сплив строк позовної давності і виконавцю не виплачена винагорода, чи буде це доходом замовника?

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно й ВЗ з такої винагороди теж слід утримувати. 

 

Строк сплати ПДФО, якщо дохід нараховано, але не сплачено

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується платнику податку, то ПДФО підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу (пп. 168.1.5 ПКУ). Так само сплачується і військовий збір.

Згідно з пп. 168.1.2 ПКУ ПДФО сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до відповідного бюджету або розрахункового документа на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст. 35-1 ПКУ.

 

Безнадійна кредиторська заборгованість

Кредиторську заборгованість слід обліковувати доти, поки існує ймовірність її  погашення. Найчастіше для оцінки такої ймовірності застосовується строк позовної давності

За п. 5  П(С)БО 11,  зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Для списання заборгованості роблять такий запис:

 • Дт 631 (рахунок обліку кредиторської заборгованості щодо написання посібника)
 • Кт 717 – дохід від списання кредиторської заборгованості.

Щоб встановити факт спливу строку позовної давності, доцільно провести інвентаризацію заборгованості. Докладніше про це – тут.

Загалом, проведення в обліку будуть такими (суми умовні): 

 • Дт 23 Кт 631 – 20000,00 грн – нараховано винагороду за написання посібника;
 • Дт 631 Кт 641 – 3600,00 грн – утримано ПДФО на дату нарахування винагороди;
 • Дт 631 Кт 642 – 300,00 грн – утримано ВЗ на дату нарахування винагороди; 
 • Дт 641 Кт 311 – 3600,00 грн – сплачено ПДФО до 30 числа наступного місяця після нарахування винагороди;
 • Дт 642 Кт 311 – 300,00 грн  – сплачено ВЗ до 30 числа наступного місяця після нарахування винагороди;
 • Дт 631 Кт 717 – 16100,00 грн – після спливу позовної давності списано суму винагороди, що належала до виплати виконавцю і не була виплачена.

Суми ПДФО та ВЗ не списуються, бо вони були включені до складу витрат у періоді нарахування винагороди і в складі суми такої винагороди: Дт 23 Кт 631 – 20000,00 грн, а також сплачені до бюджету.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Відображення винагороди ФО-ліквідатору в додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ
  ТОВ має 3 філії, що є відокремленими балансовими підрозділами та здійснюють діяльність без статусу юрособи, 2 з яких вирішило ліквідувати. Як діяти?
  25.09.202312
 • Як оподаткувати винагороду за перемогу у дитячому конкурсі?
  Юрособа, платник ЄП 5%, організувала дитячий конкурс. За результатами конкурсу належить оплатити (10 тис. грн) навчання дітей-переможців у будь-якому вибраному ними гуртку. Кошти перераховуються безпосередньо на поточний рахунок закладу (гурток, спортивна школа тощо). Призначення платежу приблизно таке: за абонемент Сидоренка Івана. Чи виникає ПДФО та ВЗ з таких виплат (кошти перераховуються юрособі, але додаткове благо виникає у дитини)?
  22.09.202313
 • Допомога військовим (загиблим) та їх сім’ям від БФ: що з оподаткуванням?
  Благодійний фонд, цілями якого передбачено (зазначені в статуті) надання допомоги військовим формуванням, військовослужбовцям, сім'ям, родичам військовослужбовців, які загинули захищаючи Україну, військовослужбовцям, що отримали поранення захищаючи Україну, планує надавати ще деякі виплати. З чим виникли питання щодо оподаткування...
  19.09.2023223
 • Продаж успадкованої нерухомості: ПДФО та ВЗ
  Фізособа у 2023 р. успадкувала третину житлового будинку та землі під ним, а також третину двох інших об’єктів нерухомості. Укладено два договора міни з іншими спадкоємцями, за яким отримано у власність інші дві третини будинку і землі, взамін передано третина двох інших об’єктів нерухомості. Які особливості оподаткування, якщо успадковану третину продати в 2023 р., а дві інші частини, отримані за міною, - в 2024 р.?
  13.09.202347
 • Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів, якщо є відокремлений підрозділ в іншому районі?
  ТОВ зареєстроване в Подільському районі м. Києва та має невідокремлений структурний підрозділ в Оболонському районі, через який провадиться діяльність ТОВ та який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податки до бюджету. ТОВ є резидентом "Дія. Сіті" і уклало гіг-контракти з гіг-спеціалістами (послуги гіг-спеціалістом надаються віддалено або на території структурного підрозділу). Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів?
  05.09.202329