Відповідно до пп. 164.2.7 ПКУ, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II ПКУ, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу. При цьому фізособа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.
А оскільки ФОП на загальній системі оподаткування, керуючись пп. 2 п. 6 Порядку №481 повинен суми кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності включати до графи 2 Книги доходів і витрат, то вищезазначену норму ПКУ застосувати до нього не можна, оскільки такі суми для ФОП є підприємницьким доходом, а не доходом звичайної фізособи. Підприємницький дохід вже був оподаткований у момент його отримання ФОПом.
Податківці в консультації з категорії 103.25 «ЗІР» нагадують, що підприємства повинні відображати суму списаної заборгованості на користь ФОП у формі №1ДФ.
Згідно з пп. «б» пп. 176.2 та пп. 49.18.2 ПКУ, особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого обліку.
Тобто при нарахуванні (виплаті) доходів ФОП (не залежно від системи оподаткування) підприємство зобов’язане відобразити такі доходи у формі №1ДФ за звітний квартал, у якому вони були нараховані.
Але під час нарахування (виплати) ФОП доходу від здійснення ним підприємницької діяльності не утримується ПДФО та військовий збір, якщо таким підприємцем було надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності. Для ФОП, який знаходиться на загальній системі оподаткування, таким документом може бути копія виписки або витягу з Держреєстру.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку №4, зазначено, що інші доходи, які згідно з ПКУ не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, відображаються у податковому розрахунку за формою №1ДФ під ознакою доходу «157».
Таким чином, підприємство у податковому розрахунку за формою №1ДФ відображає суму списаної заборгованості на користь ФОП (незалежно від системи оподаткування) із зазначенням у графах 3а і 3 - суми безнадійної заборгованості, та проставляє прочерки в графах 4а і 4 розділу I, оскільки ПДФО не утримує і не сплачує. Відповідно у Розділі ІІ інформацію про військовий збір не зазначає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити