• Посилання скопійовано

Поворотна фіндопомога у неприбутковій організації: особливості при поверненні

Неприбуткова організація отримує поворотні цільові членські внески та безвідсоткову поворотну допомогу. Чи є ризики необхідності стати платником податку на прибуток при повернені цих коштів? Якщо перейти на ЄП – що з обліком внесків та допомоги? Чи треба ставати платником ПДВ, при досягнені 1 млн грн?

Податок на прибуток

Що стосується операцій із повернення поворотної фінансової допомоги (адже, вважаємо, що згідно з пп.14.1.257 ПКУ[1] саме про неї мова навіть коли оформлено поворотні членські внески та звичайно ж безвідсоткова допомога), то зазначимо таке.

Податківці у ІПК від 07.02.2019 р. №432/6/99-15-02-02-15 ІПК розглядали ситуацію, коли ОСББ – неприбуткова організація повертала невикористані цільові внески. Вони прийшли до висновку, що повернення ОСББ співвласникам невикористаних цільових коштів, попередньо внесених ними на утеплення фасаду будинку за програмою співфінансування з міською радою, у зв’язку з припиненням фінансування цієї програми не є підставою для виключення ОСББ з Реєстру неприбуткових установ та організацій за умови дотримання вимог, встановлених п. 133.4 ПКУ.

Вважаємо, що таке роз’яснення можна застосовувати й для ситуації повернення поворотної фіндопомоги громадської організації – неприбуткової установи.

Єдине що радимо, аби у статуті громадської організації обов’язково було зазначено у кошторисі доходів та витрат про таку поворотну фіндопомогу (а саме про можливість її отримання, а також про порядок її повернення, в т.ч. за рахунок яких коштів організація повертатиме таку фіндопомогу).

Згадка про поворотну фіндопомогу у статуті громадської організації буде аргументом на користь того, що повернення цих коштів  також пов'язане з утриманням організації або реалізацією її статутних цілей, оскільки її отримання дозволило здійснити відповідні цільові витрати, передбачені ПКУ.

 

ПДВ

Якщо неприбуткова організація здійснює операції з постачання товарів/послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ, загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), то така організація повинна подати до фіскального органу за своїм місцезнаходженням заяву платника ПДВ за формою №1-ПДВ і відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку. Зазначена норма передбачена п. 181.1 ПКУ.

При визначенні 1 млн грн слід брати до уваги лише ПДВ-оподатковувані операції. До оподатковуваних операцій для цілей реєстрації як платника ПДВ належать:

  • операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ 20%, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Якщо неприбуткова організація здійснює операції, які не є об’єктом ПДВ, то ці операції не беруть участь в підрахунку 1 млн грн.

Ставати платником ПДВ в обов’язковому порядку не потрібно платникам  ЄП навіть якщо вони досягнуть 1 млн грн.

 

Єдиний податок

Відповідно до роз’яснення податківців у ресурсі «ЗІР» юридична особа, яка внесена до Реєстру неприбуткових організацій, може обрати третю групу спрощеної системи оподаткування у разі дотримання вимог, встановлених гл. 1 розд. XIV ПКУ, за умови виключення її з Реєстру (про це ми говорили тут) .

Щоправда, у розділі XIV ПКУ не встановлено окремих пільг у разі перебування неприбуткових організацій на єдиному податку. Це означає, що оподаткування громадської організації здійснюється в загальному порядку. Детальніше про облік та оподаткування неприбуткової організації на ЄП ми писали тут.

Наразі зауважимо, що п. 292.11 ПКУ встановлено види доходів, які не оподатковуються єдиним податком. Серед них є поворотна фіндопомога: не є доходом суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.

Що стосується «перехідної» допомоги, тобто яка отримана на загальній системі, втім термін 12 місяців закінчується на ЄП, то тут для юросіб позиція податківців є трохи невизначеною. Пояснимо.

Що говорять ДПСУ у ресурсі «ЗІР» для ФОП? Поворотна фінансова допомога, отримана ФОП – платником єдиного податку у період перебування на загальній системі оподаткування, та не повернена ним протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (термін повернення припав на період застосування спрощеної системм оподаткування), включається до складу доходу і оподатковується за ставками, визначеними у п.п. 293.2, 293.3 ПКУ, за умови не перевищення обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ПКУ (підкатегорія 107.01.03 ресурсу «ЗІР»).

Що говорять ДПСУ у ресурсі «ЗІР» для ЮО? Датою отримання доходу платника єдиного податку є надходження коштів юридичній особі як платнику єдиного податку. Юридична особа, яка отримала поворотну фінансову допомогу в період перебування на загальній системі оподаткування, у разі переходу на спрощену систему оподаткування не включає такі кошти до доходу платника єдиного податку (підкатегорія 108.01.02 ресурсу «ЗІР»).

Виходять наче подвійні стандарти для ФОП та ЮО щодо однієї й тієї ж ситуації. Хоча не виключаємо, що податківці у вищевказаному роз’ясненні для ЮО говорили про відсутність доходу у періоді переходу на ЄП, втім не розглядали ситуацію, коли 12 місяців неповернення допомоги припадає на період перебування на ЄП. Підтверджує цю думку ІПК від 28.08.2019 р. N 4081/6/99-99-12-02-03-15/ІПК.

У ній податківці роз’яснили, що сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).

Той факт, що поворотна фінансова допомога була отримана під час перебування Товариства на загальній системі оподаткування, не змінює порядок застосування норм ПКУ в частині визначення доходу платника єдиного податку.

Таким чином, судячи із вищесказаного, якщо 12 місяців з дня отримання поворотної допомоги чи поворотних членських внесків закінчуються, коли організація перебуватиме на ЄП, то слід такі неповернені кошти включити до доходу платника ЄП. Якщо ж такі 12 місяців закінчаться ще коли організація перебуватиме на загальній системі, то вважаємо, що немає нормативних підстав визнавати дохід.

Втім, судячи із роз’яснення у ресурсі «ЗІР» та ІПК, в яких наче різні позиції ДПСУ, радимо звернутися за ІПК до ДПСУ, виклавши у запиті всі свої особливості операцій.

Додатково читайте  тут, туттут та тут.

 


[1] Поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423