• Посилання скопійовано

Списання заборгованості підприємця перед юрособою за отриманою поворотною фіндопомогою

У грудні 2017 р. підприємець-"єдинник" III групи та платник ПДВ отримав поворотну фіндопомогу від юрособи-єдинника. Протягом року він її не повернув, і в IV кварталі 2018 р. включив в дохід єдинника. Зараз сторони бажають списати цю заборгованість фізособи-підприємця перед юрособою. Які наслідки такої операції?

Включення ПФД у дохід після спливу 12 календарних місяців після її отримання

Як зазначають податківці у ЗІР підкатегорії 107.01.03, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка отримала поворотну фінансову допомогу (ПФД), не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Сума поворотної фінансової допомоги, неповернутої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги (відповідь на запитання «Чи включається до складу доходу ФОП – платника ЄП сума отриманої поворотної фінансової допомоги, та не поверненої, якщо нею прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності до спливу 12 календарних місяців?»).

За умовами запитання, це було зроблено платником ЄП та ПДВ у четвертому кварталі 2018 р. Таким чином, сума неповерненої ПФД вже була оподаткована єдиним податком відповідно до п. 292.1 ПКУ. Також див. тут.

 

Застосування норми абзацу третього п. 292.3 ПКУ відносно ПФД

Одночасно з нормою п. 292.1  ПКУ для платників ЄП третьої групи та платників ПДВ діє інша норма (абз. 3 п. 292.3 ПКУ): до суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Але як бути, якщо ця заборгованість – це поворотна фіндопомога, яка вже була оподаткована за п. 292.1  ПКУ? Чи потрібно ФОП-єдиннику та платнику ПДВ повторно оподатковувати цю заборгованість при її списанні? Роз’яснень податківців щодо цієї ситуації знайти не вдалося, зокрема, у ЗІР та у формі індивідуальних податкових консультацій.

На нашу думку, можна спиратися на те, що сума ПФД вже була оподаткована у четвертому кварталі 2018 року і тому не підлягає повторному оподаткуванню при її списанні. При цьому варто врахувати принцип презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (пп. 4.1.4 ПКУ).

Для впевненості у цьому рішенні радимо отримати від податківців власну ІПК на свою адресу. При цьому не виключено, що відповідь податківців буде надто фіскальною і вони будуть вимагати оподаткувати суму списаної ПФД ще раз. В такому разі можна оскаржити таку ІПК у суді.

Також можна самостійно діяти за принципом пп. 4.1.4 ПКУ і оскаржувати у суді вже результати перевірки, якщо під час перевірки податківці спробують донарахувати єдиний податок та штрафні санкції при списанні ПФД.

Звісно, що фіскальний підхід, а саме включення у дохід ФОП суми ПФД при її списанні, допоможе уникнути претензій податківців під час перевірки, але буде сплачено зайвий податок.

 

Податкові наслідки для підприємства

У бухобліку для юросіб-єдинників прощений борг дебітора не є доходом, а буде відображатися в обліку у складі інших операційних витрат (Дт  944 Кт 377). Це випливає з норм п. 11 П(С)БО 10 та п. 20 П(С)БО 16

Наслідки для ФОП та для підприємства не залежать від того, чи борг буде прощений, чи списаний після спливу строку позовної давності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025440
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520