Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Обсяги благодійної допомоги первищують 1 млн грн за 12 місяців: чи потрібно неприбутковій організації реєструватись платником ПДВ?

Чи потрібно неприбутковій організації реєструватись платником ПДВ, якщо обсяги наданої благодійної допомоги перевищують 1 млн грн за останні 12 календарних місяців?

ДФСУ на сьогодні стверджує, що реєстрація платниками ПДВ неприбутковими організаціями відбувається на загальних підставах. Тобто, якщо межу обов'язкової реєстрації (1 млн грн за останні 12 календарних місяців) неприбутковою організацією перейдено, то з наступного місяця вона має стати платником ПДВ (якщо така неприбуткова організація перебуває на загальній системі оподаткування). 

Докладно про це ви можете прочитати тут>>> 

Окремо відмічаємо на зазначене у роз'ясненні: 

«До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ, та звільнені від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається».

Отже, благодійній організації слід проаналізувати свої операції за останні 12 календарних місяців, що підпадають під визначення операцій, зазначених у ст. 194195 та 197 ПКУ та визначити їх обсяг. Якщо він  буде більше 1 млн грн, то до 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому буде досягнуто такий обсяг,  слід подати заяву про реєстрацію платником ПДВ – п. 183.2 ПКУ. Заява подається за формою №1-ПДВ та у ній слід буде вказати фактичний обсяг оподатковуваних операцій, досягнутий за 12 календарних місяців.

Зокрема, якщо неприбуткова організація придбаває матеріальні цінності та передає їх в якості благодійної допомоги, як зазначено у запитанні, то така операція звільняється від оподаткування ПДВ за пп. 197.1.15 ПКУ (за умов виконання вимог, зазначених у цьому підпункті ПКУ). Обсяг таких операцій теж включатиметься до загального обсягу операцій для визначення, чи підлягає благодійна організація обовязковій реєстрації платником ПДВ. 

 

Ставки ПДВ 

Ставки ПДВ визначені для конкретних операцій, які здійснює платник ПДВ (незалежно від того, ким він є). Спеціальних ставок ПДВ для неприбуткових або благодійних організацій на сьогодні не встановлено.

За ставкою 20%  оподатковуються операції, зазначені у ст. 185 ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7%.

За ставкою 7% оподатковуються операції, зазначені у п. «в» п. 193.1 ПКУ.

За ставкою 0% оподатковуються операції, зазначені у ст. 195 ПКУ, але ці операції, як правило, не притаманні благодійним організаціям.

Відповідно, якщо операція звільнена від оподаткування (за ст. 197 ПКУ або згідно із підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ), то вона ПДВ взагалі не оподатковується (в первинних документах на її здійснення зазначається «Без ПДВ»). 

В усіх зазначених випадках (крім операцій, які не є об'єктом оподаткування і зазначених в ст. 196 ПКУ) платник ПДВ – постачальник має скласти податкову накладну. В ній наразі зазначається код ставки (графа 8 розділу Б). Тобто, не сама ставка, а її умовний код, наведений у Порядку №1307: 

  • 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою;
  • 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%;
  • 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою;
  • 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою;
  • 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування. 

В разі, якщо податкова накладна складається на операцію, яка звільнена від оподаткування (з кодом ставки 903), в графі 9 розділу Б такої податкової накладної зазначається код пільги. 

Код пільги з ПДВ зазначається згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДФС станом на дату складання податкової накладної.  У разі здійснення пільгових операцій, які не внесені до вказаних довідників (у зв’язку із запровадженням нової пільги) станом на дату складання податкової накладної, у графі 9 проставляється умовний код "99999999", а у відведеному полі зазначаються відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору (угоди), якими передбачено звільнення від оподаткування. 

 

Наслідки блокування вхідних податкових накладних

Якщо податкову накладну, складену постачальником благодійної організації, буде заблоковано, то благодійна організація не має права на податковий кредит за такою податковою накладною, поки її не буде зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних. 

А ось чи доведеться сплачувати ПДВ за придбаними у такого постачальника товарами/послугами, необоротними активами, прямо залежить від напрямку їх використання. 

Наприклад, якщо йдеться про придбання в платників ПДВ товарів з метою їх постачання у якості благодійної допомоги, то, за умов виконання норм пп. 197.1.15 ПКУ, таке постачання буде звільнено від оподаткування ПДВ. 

Але водночас діятиме вимога визнати податкове зобов'язання за п. 198.5 ПКУ (за ставкою 20%), оскільки такі товари будуть використані в операції, яка звільнена від оподаткування. При цьому, базою оподаткування буде вартість придбання товарів (п. 189.1 ПКУ). 

Податківці наполягають: оскільки товари були придбані із ПДВ, то у покупця було право на формування податкового кредиту. Тому, незалежно від того, чи скористався таким податковим кредитом покупець чи ні, він має визнати податкове зобов'язання за п. 198.5 ПКУ. 

І ще одне – п. 198.5 ПКУ встановлює два різних правила визначення дати, коли покупець має визнати таке податкове зобов'язання. Тому, якщо товари з самого початку придбаваються з метою їх використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях (тобто, не виникає зміни напрямку їх використання), то визнати податкове зобов'язання слід у тому звітному періоді, в якому у покупця виникло право на податковий кредит за операцією з придбання таких товарів. 

Докладніше про це читайте тут>>>

 

Якщо товари було придбано в неплатника ПДВ

Якщо придбання товарів було без ПДВ (зокрема, у неплатників ПДВ або за звільненими операціями), то нараховувати податкове зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ не потрібно. 

Отже, операція з надання таких товарів у якості благодійної допомоги не призведе до сплати ПДВ (на підставі пп. 197.1.15 ПКУ і п. 198.5 ПКУ). 

 

Оподатковувані операції у благодійної організації

Незважаючи на те, що більшість операцій  благодійної організації звільнені від ПДВ,  можуть траплятися й оподатковувані ПДВ операції. Наприклад, це можливо в разі організації доброчинного ярмарку, іншого продажу ТМЦ, надання платних послуг тощо. З точки зору оподаткування ПДВ звичайний продаж товарів/послуг призведе до оподаткування його ПДВ на загальних підставах. 

Наприклад, якщо благодійна операція-платник ПДВ вирішить продати власні основні засоби, така операція оподатковуватиметься ПДВ за ставкою 20 %. При цьому базою оподаткування буде договірна ціна, але не нижче ніж балансова (залишкова) вартість таких основних засобів за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції. Саме такий порядок визначення бази оподаткування встановлено п. 188.1 ПКУ

Якщо благодійна організація придбала товари/послуги з ПДВ та частково використала їх в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, слід розподілити вхідний ПДВ (податковий кредит) між такими операціями. Про такий розподіл йдеться у ст. 199 ПКУ. З методикою такого розподілу можна ознайомитися тут, але слід мати на увазі, що кожного разу потрібно буде аналізувати конкретні операції та умови, що склалися у конкретного платника ПДВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Неприбуткові установи , ПДВ , Благочинність , Блокування ПН/РК

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі