• Посилання скопійовано

Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні

Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?

У такій ситуації, на наш погляд, фізособа є податковим резидентом України. Це питання ми детально розглядали тут.

Хоча впринципі, на наш погляд, фізособа може відмовитися від податкового резидентства України і стати податковим резидентом Великобританії. Але тут можуть бути щонайменше дві проблеми.

Перша – немає встановленої чинним законодавством процедури позбавлення податкового резидентства однієї країни і набуття податкового резидентства іншої країни. Для практичного вирішення цього питання, вочевидь, доведеться звертатися до податкових органів Великобританії, які вирішуватимуть його сумісно з податковими органами України. Детально про це можна почитати тут. Практичні рекомендації ми надали далі в цій консультації.

Друга - Якщо фізособа стане податковим резидентом Великобританії, а відтак, щодо України нерезидентом, то, скоріш за все, податкові органи України переведуть ФОПа на загальну систему оподаткування, тому що згідно з пп. 291.5.7 ПКУ нерезиденти не можуть бути платниками ЄП.

Але якщо фізособа є податковим резидентом України, то всі доходи, отримані як в Україні, так і за кордоном, вона оподатковує в Україні. Тож саме в Україні фізособа оподатковуватиме:

  • доходи, отримані при здійсненні підприємницької діяльності в Україні в рамках ФОПа на ЄП групи ІІ. Такі доходи оподатковуватимуться єдиним податком;
  • доходи, отримані за кордоном під час діяльності в рамках ФОПа Великобританії. Детально про це можна почитати тут;
  • доходи, отримані за кордоном, згідно з нормами пп. 170.11 ПКУ оподатковуються ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).

 

Чи можна зарахувати податки, сплачені за кордоном, до рахунку сплати податків в Україні?

Якщо це передбачено відповідним міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування, то можна зарахувати. Про це можна почитати тут.

Таким міжнародним договором є Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна від 10.02.1993 р.

На наш погляд, діяльність ФОПа підпадає під дію статті 14 «Незалежні індивідуальні послуги» Конвенції, де сказано:

  • «Дохід, що одержується  резидентом Договірної Держави за професійні послуги чи іншу діяльність незалежного характеру, оподатковується тільки в цій Державі, за винятком випадку, коли він володіє регулярно доступною постійною базою в другій Договірній Державі з метою проведення своєї діяльності. Якщо у нього є така постійна база, дохід може оподатковуватись у другій Державі, але тільки щодо доходу, що приписується до постійної бази».

На наш погляд, постійна база – це постійне місце діяльності. Наприклад, у разі надання послуг віддалено – місце, де знаходиться комп’ютер, через який надаються послуги. Це може бути офіс, столик у кав’ярні, лавочка у парку тощо. Детально це питання на прикладі Польщі ми розглядали тут. При дослідженні цього питання використовувалася інформація щодо оподаткування в різних країнах, розміщена на сайті Мінфіну тут. Але, на жаль, інформації про Великобританію на цьому сайті немає. Тому може бути доречним звернутися за консультацією до податкових органів Великобританії.

Якщо буквально розуміти норми ст. 14 Конвенції, то ФОП, який фізично знаходиться на території Великобританії і надає віддалено послуги для клієнтів в Україні в рамках українського ФОПа і для клієнтів Великобританії в рамках британського ФОПа, повинен оподатковувати доходи, які отримуються в рамках обох ФОПів, як у Великобританії, так і в Україні. Причому згідно з нормами п. 3 ст. 2 Конвенції, зарахувати можна тільки прибутковий податок (аналог якого в Україні – це ПДФО). На єдиний податок Конвенція не поширюється. Тобто, зарахувати податки в даній ситуації навряд чи вийде.

Але думка податкової служби щодо цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію. Причому консультацію доречно отримати в податкових органах обох країн.

На наш погляд, вирішити дану проблему можна, виконавши такі три кроки:

1) Припинити підприємницьку діяльність в Україні, тобто, закрити український ФОПа;

2) Потім отримати статус податкового резидента Великобританії і припинити статус податкового резидента України. Оскільки встановленої нормативними документами процедури такого набуття і припинення немає, може бути доречним звернутися до податкових органів обох країн для отримання консультації з цього питання.

На наш погляд, фізособа буде відповідати умовам податкового резидента Великобританії, якщо буде знаходитися у цій країні протягом року більше 183 днів, не матиме зареєстрованого ФОПа в Україні, матиме центр життєвих інтересів у Великобританії (див. визначення резидента України в пп. «в» пп. 14.1.214 ПКУ).

На підтвердження отримання статусу податкового резидента Великобританії доречно отримати в податковому органі Великобританії сертифікат податкового резидента. Про отримання такого статусу, на наш погляд, можна повідомити податкову службу України за місцем, де фізособа була зареєстрована платником податку. Таке повідомлення, на наш погляд, фіксуватиме факт припинення податкового резидентства України.

Хоча, як ми зазначали, процедура набуття та припинення податкового резидентства нормативними документами не встановлена. Це може на практиці призводити до непорозумінь. Про те, як вирішити конфлікт щодо податкового резидентства, ми писали тут.

3) Наостанок слід відкрити ФОПа у Великобританії, через який здійснювати підприємницьку діяльність, надаючи послуги віддалено клієнтам і в Україні, отримуючи оплату на банківський рахунок банку у Великобританії. Після того, як виконані наведені вище три кроки, доходи оподатковуватимуться тільки у Великобританії.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202416
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202420