• Посилання скопійовано

Залік зобов’язань за договором оренди

Підприємство-«спецрежимник» орендує паї у фізосіб. При оформленні права власності на ділянку деякі фізособи звертаються до підприємства, щоб воно їм оплачувало витрати, пов'язані з оформленням права власності, і щоб ця оплата зараховувалася їм в орендну плату, яку підприємство нараховуватиме за користування землею. Як це відобразити в бухобліку?

Підставою для відображення будь-якої господарської операції в бухгалтерському обліку є первинні або хоча б підтверджуючі документи. Якими вони будуть в цьому випадку? 

По-перше, для того, щоб мати можливість здійснити платіж за іншу особу, треба укласти із нею відповідний посередницький договір, наприклад, договір доручення, за яким орендодавець поручатиме орендарю сплатити за нього певну суму коштів, і зобов’язується її повернути. 

Однак оскільки повернення коштів як такого з самого початку не планується, а сплачені кошти будуть зараховані в рахунок орендної плати, варто вчинити наступне.  

Чинне законодавство на сьогодні дозволяє ситуацію, у якій в одному укладеному договорі містяться ознаки кількох видів цивільно-правових договорів (це має назву «змішаний договір»). Тому можливо не укладати окремий посередницький договір, а укласти додаткову угоду до договору оренди. Цей складений між орендодавцем і орендарем документ має містити у собі умови, зазначені в запитанні: орендар сплачує за орендодавця певну суму в рахунок його витрат, а потім зараховує цю суму в рахунок орендної плати. Втім, радимо після проведення такої оплати і нарахування в обліку орендної плати на таку суму, скласти із орендодавцем акт про залік заборгованостей. 

Це важливо, адже без наявності такого договору, у орендодавця не буде обов’язку повертати сплачену за нього суму коштів або заліковувати її до орендної плати. А отже, ця виплата розглядатиметься як безповоротна фінансова допомога (див. пп. 14.1.257 ПКУ) і потраплятиме до оподаткованого доходу фізособи – орендодавця датою такої виплати (за пп. 164.2.17 ПКУ).  

Але радимо, щоб не було суперечок із податківцями, сплатити ПДФО та військовий збір датою перерахування коштів для оплати витрат орендодавців (вважаючи, що таким чином фізособі орендна плата виплачується наперед, хоча акт про залік буде оформлений значно пізніше). 

При цьому слід враховувати, що сума, яка сплачується, це в майбутньому сума орендної плати, що підлягає виплаті, тобто, вже оподаткований дохід. Тому, при розрахунку, яку ж суму податків треба сплатити, слід орієнтуватися на суму не виплаченого доходу, а того, який буде фізособі нараховано. 

Наприклад, за фізособу сплачується 1000 грн. Для того, щоб дізнатися, яку суму взяти за базу утримання ПДФО та військового збору, помножуємо цей дохід на коефіцієнт, який рахується так: 100%/(100%-18%-1,5%). Виходить 1242,20 грн, з яких ПДФО складатиме 223,60 грн, а військовий збір - 18,60 грн (суми приблизні, адже коефіцієнт має велику кількість знаків після коми, тому округлення сум доходу та податків слід здійснювати обережно). 

Нагадаємо, що для того, щоб провести залік, згідно із ст. 601 ЦКУ, строк оплати за обома заборгованості повинен настати на момент заліку, і вимоги сторін повинні бути однорідними (тобто, заборгованість з орендної плати орендаря та заборгованість за оплаченими витратами орендодавця повинні заліковуватися на однакову суму). 

В бухгалтерському обліку цей залік відображається наступним чином

  • Дт 377 Кт 311 – оплачено витрати орендодавця
  • Дт 641, 642 КТ 311 – сплачено ПДФО та військовий збір
  • Дт 23 Кт 631 – нараховано орендну плату за земельну ділянку (пай) 
  • Дт 631 Кт 641,642 – утримано ПДФО та військовий збір
  • Дт 631 Кт 377 – проведено залік заборгованостей. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202534
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202559
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025154
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025473
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202594