Запитання: Підприємець на загальній системі оподаткування, платник ПДВ здійснює гуртову торгівлю тільки шляхом оплати через розрахунковий рахунок (без РРО). На початку місяця продано товар, за який одразу поступила оплата. В кінці місяця покупець повертає частину товару. Чи може підприємець повернути покупцю частину коштів готівкою, чи обов’язково теж по перерахунку (покупець має право працювати з готівкою)?
Відповідь: Порядок повернення коштів при поверненні товару покупцем визначається сторонами договору купівлі-продажу. Якщо в договорі зазначені платіжні реквізити банку, то варто повертати їх на поточний рахунок покупця. Втім, покупець може зазначити вимогу повернути йому кошти готівкою, наприклад, у листі, і на підставі цього продавець поверне кошти готівкою.
На нашу думку, навіть, якщо такого листа не буде, продавець може повернути кошти готівкою, а про згоду покупця їх прийняти таким чином, буде свідчити прибутковий касовий ордер і квитанція від нього, отримана продавцем (або інший розрахунковий документ). Ситуація ускладнюється, якщо покупець є звичайною фізособою і не зобов'язаний складати будь-які розрахункові документи. В такому випадку підприємцю варто повернути кошти безготівково (щоб мати документ, який підтверджує повернення коштів).
Але, оскільки повернення коштів готівкою є розрахунковою операцією із покупцем, то її підприємцю на загальній системі оподаткування потрібно буде провадити через РРО. Виключення за розрахунковими операціями, коли можна не застосовувати РРО, наведені ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР.
Крім того, варто враховувати обмеження щодо готівкових розрахунків, встановлені постановою НБУ від 25.10.2013 р. №25-311/19450. Нею передбачено, що підприємець може розраховуватися із іншим підприємцем або із підприємством протягом одного дня в розмірі 10000 (десяти тисяч) гривень. Із звичайною фізособою підприємець може розраховуватися протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150000 (ста п'ятидесяти тисяч) гривень. На думку автора, це обмеження стосується і повернення оплати за товари (роботи, послуги), тому, залежно від того, хто був покупцем, варто провадити готівкові розрахунки в межах зазначених сум.