• Посилання скопійовано

Порядок повернення коштів при поверненні товару визначається сторонами договору купівлі-продажу

Підприємець-загальносистемник, платник ПДВ здійснює гуртову торгівлю тільки шляхом оплати через розрахунковий рахунок. На початку місяця продано товар, за який одразу поступила оплата. В кінці місяця покупець повертає частину товару. Чи можна повернути кошти готівкою?

Запитання: Підприємець на загальній системі оподаткування, платник ПДВ здійснює гуртову торгівлю тільки шляхом оплати через розрахунковий рахунок (без РРО). На початку місяця продано товар, за який одразу поступила оплата. В кінці місяця покупець повертає частину товару. Чи може підприємець повернути покупцю частину коштів готівкою, чи обов’язково теж по перерахунку (покупець має право працювати з готівкою)?

Відповідь: Порядок повернення коштів при поверненні товару покупцем визначається сторонами договору купівлі-продажу. Якщо в договорі зазначені платіжні реквізити банку, то варто повертати їх на поточний рахунок покупця. Втім, покупець може зазначити вимогу повернути йому кошти готівкою, наприклад, у листі, і на підставі цього продавець поверне кошти готівкою.

На нашу думку, навіть, якщо такого листа не буде, продавець може повернути кошти готівкою, а про згоду покупця їх прийняти таким чином, буде свідчити прибутковий касовий ордер і квитанція від нього, отримана продавцем (або інший розрахунковий документ). Ситуація ускладнюється, якщо покупець є звичайною фізособою і не зобов'язаний складати будь-які розрахункові документи. В такому випадку підприємцю варто повернути кошти безготівково (щоб мати документ, який підтверджує повернення коштів). 


 

Але, оскільки повернення коштів готівкою є розрахунковою операцією із покупцем, то її підприємцю на загальній системі оподаткування потрібно буде провадити через РРО. Виключення за розрахунковими операціями, коли можна не застосовувати РРО, наведені ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування  та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР. 

Крім того, варто враховувати обмеження щодо готівкових розрахунків, встановлені постановою НБУ від 25.10.2013 р. №25-311/19450. Нею передбачено, що підприємець може розраховуватися із іншим підприємцем або із підприємством протягом одного дня в розмірі 10000 (десяти тисяч) гривень. Із звичайною фізособою підприємець може розраховуватися протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150000 (ста п'ятидесяти тисяч) гривень. На думку автора, це обмеження стосується і повернення оплати за товари (роботи, послуги), тому, залежно від того, хто був покупцем, варто провадити готівкові розрахунки в межах зазначених сум.  

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024557
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024573
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705