• Посилання скопійовано

Доходи від роздрібної торгівлі: як відобразити в Книзі обліку доходів?

ФОП на ІІІ групі (5%) працює в сфері громадського харчування та використовує РРО. Торгує пивом та має ліцензію. Як заповнювати Книгу обліку доходів, якщо ФОП отримує оплату у вигляді готівки та приймає оплату платіжними картками через термінал без отримання готівки? Як відображати в Книзі обліку суму акцизного податку з роздрібної торгівлі пивом?

Відображення «роздрібного акцизу» в доходах

Приватний підприємець на єдиному податку має право торгувати пивом роздріб (пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ). Сума виручки від продажу пива включається до складу доходів (у тому числі сума акцизного податку з роздрібного продажу пива). Підстав для виключення роздрібного акцизу з бази обкладання єдиним податком немає (п. 292.11 ПКУ). І тому відбувається подвійне оподаткування, тобто сума акцизу обкладається ще й єдиним податком.

 

Відображення доходів у Книзі обліку

При використанні РРО покупці сплачують кошти як готівкою, так і безготівково — за допомогою платіжних карток.

ДФС у м. Києві в листі від 13.10.2016 року № 6642/В/26-15-13-02-15 повідомляє, що при отриманні протягом дня доходу у готівковій та безготівковій формах, кожен такий вид доходу відображається в Книзі окремо (окремим рядком) підсумково за день. Аналогічний порядок застосовується і до підсумкових записів за місяць, квартал, рік.

 

Готівка

Оприбуткуванням готівки в касах фізосіб — підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків та їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО (п. 11 Положення №148). Фактично оприбуткування готівки згідно з Положенням №148 є датою отримання доходу «єдинником» у розумінні п. 292.6 ПКУ.

Усе про касу і РРО
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Отже, дата отримання доходу у вигляді готівкових коштів «єдинником» для відображення у Книзі обліку доходів - це дата їх надходження на підставі Z-звіту.

 

Платіжні картки

При розрахунках платіжних карток гроші надходять до ФОП — платника ЄП не одразу, а зараховуються на банківський рахунок за вирахуванням комісії банку.

Яку ж суму включати до доходу?

ДФС у Рівненській області у листі від 27.04.2016 року №83/14з/17-00-13-03-05 зазначає, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізособи — підприємця є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком). Натомість ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 107.04) має протилежну точку зору: у разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (послуги) доходом фізособи — платника єдиного податку вважається сума, що надійшла на розрахунковий рахунок (тобто, за вирахуванням комісії).

Звісно позиція ДФСУ вагоміша, ніж ДФС у Рівненській області, але автор розділяє точку зору саме рівненських податківців. Адже комісія, яка утримується з надходжень за договором між банком та підприємцем, є витратами підприємця. А у ФОП-платника єдиного податку витрати на об’єкт оподаткування не впливають.  Тому немає законодавчих підстав для зменшення доходів від продажу.

Звичайно для платників вигідніша позиція ДФСУ і тому сміливі платники можуть нею користуватися. А ось обережні платники можуть скористатися своїм правом звернутися до контролюючих органів для отримання індивідуальної податкової консультації (п. 52.1 ПКУ).

Тепер щодо документів на підставі яких відбувається відображення безготівкових доходів в Книзі обліку.

Особливістю проведення розрахунків через платіжний термінал є те, що грошові кошти надходять на рахунок ФОП-продавця через деякий час (тобто можуть прийти і на наступний день або пізніше). Дата отримання грошей дуже важлива, адже «єдинники» застосовують касовий метод для відображення доходів. Звернемося до п. 292.6 ПКУ, де вказана дата виникнення доходу: «Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)».

При цьому виключення, які наведено у п. 292.7 ПКУ та п. 292.8 ПКУ, у ситуації, яка розглядається у запитанні, не підходять, оскільки вони мають відношення тільки до продажу товарів/робіт/послуг через торгові автомати.

Найбільша Facebook-сторінка для бухгалтерів в Україні

ДФС у м. Києві у листі від 25.09.2015 р. № 2846/Г/26-15-17-04-14 вказує днем отримання доходу фізособи — підприємця — платника єдиного податку, який здійснює розрахунки через платіжний термінал, день надходження коштів на розрахунковий рахунок платника. Те саме, по суті, говорить й ДФСУ: термінал є пристроєм, призначеним для здійснення переказу безготівкових коштів, і квитанція термінала лише підтверджує факт проведення безготівкового переказу. Тому орієнтуватися потрібно на дату надходження коштів за банківською випискою. Тобто дохід слід відображати в день надходження коштів на поточний рахунок. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202458
  • Нюанси оформлення видачі готівки з каси за видатковими відомостями
    Підприємство проводить видачу готівки відповідно до Положення №148 за ВКО та видатковими відомостями. Чи можна оформити один ВКО на декілька видаткових відомостей? Чи можна видачу поворотної фіндопомоги штатним працівникам провести видатковою відомістю на декілька людей?
    23.02.2024103
  • ФОП використовує платіжну систему Payoneer: чи потрібен РРО?
    Маркетплейс Etsy, Joom, eBay, Amazon - кошти за продані товари загальною сумою за мінусом комісій маркетплейсу зараховуються раз в тиждень або раз у два тижні на Payoneer, пізніше кошти зараховуються на доларовий рахунок. З доларового рахунку через обмін валют кошти перераховуються на гривневий рахунок ФОПа. Чи потрібно видавати покупцям фіскальні чеки?
    23.02.2024569
  • Міжнародні пасажирські перевезення: чи потрібно застосовувати РРО?
    ТОВ, платник єдиного податку за ставкою 5%, займається регулярними міжнародними перевезеннями. Водії на маршруті за готівку продають квитки (свій бланк, без серії та номера). Кошти отримані за квитки водії протягом рейсу витрачають на пальне, ремонт та інше. Після закінчення рейсу залишок готівки здається в касу ТОВ, касир оприбутковує готівку в сумі проданих квитків і вносить на рахунок ТОВ. Чи необхідно в даній ситуації застосовувати РРО?
    05.02.2024100
  • Через збій в роботі інтернет-провайдера не видали чек покупцю: які наслідки?
    22.11.2023 р. через збій в роботі інтернет-провайдера списалися кошти з картки покупця, а через ПРРО підприємства (платник єдиного податку) чеки не сформувались і не потрапили до Z-звіту. Тепер звіти ПРРО не співпадають з сумою коштів, яку отримало підприємство. Як бути з грошовими коштами: повернути покупцю? Чи є якийсь вихід?
    09.01.202477