Відображення «роздрібного акцизу» в доходах
Приватний підприємець на єдиному податку має право торгувати пивом роздріб (пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ). Сума виручки від продажу пива включається до складу доходів (у тому числі сума акцизного податку з роздрібного продажу пива). Підстав для виключення роздрібного акцизу з бази обкладання єдиним податком немає (п. 292.11 ПКУ). І тому відбувається подвійне оподаткування, тобто сума акцизу обкладається ще й єдиним податком.
Відображення доходів у Книзі обліку
При використанні РРО покупці сплачують кошти як готівкою, так і безготівково — за допомогою платіжних карток.
ДФС у м. Києві в листі від 13.10.2016 року №6642/В/26-15-13-02-15 повідомляє, що при отриманні протягом дня доходу у готівковій та безготівковій формах, кожен такий вид доходу відображається в Книзі окремо (окремим рядком) підсумково за день. Аналогічний порядок застосовується і до підсумкових записів за місяць, квартал, рік.
Готівка
Оприбуткуванням готівки в касах фізосіб — підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків та їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО (п. 11 Положення №148). Фактично оприбуткування готівки згідно з Положенням №148 є датою отримання доходу «єдинником» у розумінні п. 292.6 ПКУ.
Усе про касу і РРО –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Отже, дата отримання доходу у вигляді готівкових коштів «єдинником» для відображення у Книзі обліку доходів - це дата їх надходження на підставі Z-звіту.
Платіжні картки
При розрахунках платіжних карток гроші надходять до ФОП — платника ЄП не одразу, а зараховуються на банківський рахунок за вирахуванням комісії банку.
Яку ж суму включати до доходу?
ДФС у Рівненській області у листі від 27.04.2016 року №83/14з/17-00-13-03-05 зазначає, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізособи — підприємця є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком). Натомість ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 107.04) має протилежну точку зору: у разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (послуги) доходом фізособи — платника єдиного податку вважається сума, що надійшла на розрахунковий рахунок (тобто, за вирахуванням комісії).
Звісно позиція ДФСУ вагоміша, ніж ДФС у Рівненській області, але автор розділяє точку зору саме рівненських податківців. Адже комісія, яка утримується з надходжень за договором між банком та підприємцем, є витратами підприємця. А у ФОП-платника єдиного податку витрати на об’єкт оподаткування не впливають. Тому немає законодавчих підстав для зменшення доходів від продажу.
Звичайно для платників вигідніша позиція ДФСУ і тому сміливі платники можуть нею користуватися. А ось обережні платники можуть скористатися своїм правом звернутися до контролюючих органів для отримання індивідуальної податкової консультації (п. 52.1 ПКУ).
Тепер щодо документів на підставі яких відбувається відображення безготівкових доходів в Книзі обліку.
Особливістю проведення розрахунків через платіжний термінал є те, що грошові кошти надходять на рахунок ФОП-продавця через деякий час (тобто можуть прийти і на наступний день або пізніше). Дата отримання грошей дуже важлива, адже «єдинники» застосовують касовий метод для відображення доходів. Звернемося до п. 292.6 ПКУ, де вказана дата виникнення доходу: «Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)».
При цьому виключення, які наведено у п. 292.7 ПКУ та п. 292.8 ПКУ, у ситуації, яка розглядається у запитанні, не підходять, оскільки вони мають відношення тільки до продажу товарів/робіт/послуг через торгові автомати.
ДФС у м. Києві у листі від 25.09.2015 р. №2846/Г/26-15-17-04-14 вказує днем отримання доходу фізособи — підприємця — платника єдиного податку, який здійснює розрахунки через платіжний термінал, день надходження коштів на розрахунковий рахунок платника. Те саме, по суті, говорить й ДФСУ: термінал є пристроєм, призначеним для здійснення переказу безготівкових коштів, і квитанція термінала лише підтверджує факт проведення безготівкового переказу. Тому орієнтуватися потрібно на дату надходження коштів за банківською випискою. Тобто дохід слід відображати в день надходження коштів на поточний рахунок.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити