Трудові відносини у фермерському господарстві
Це питання врегульовано ст. 27 Закону про ФГ.
Трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів. У разі виробничої потреби ФГ має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом).
Трудові відносини членів ФГ регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю.
З особами, залученими до роботи у ФГ, укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі, в якому визначаються строк договору, умови праці і відпочинку (тривалість робочого дня, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування тощо).
Облік трудової діяльності у ФГ ведеться відповідно до законодавства України про працю.
Розмір оплати праці і тривалість щорічної відпустки осіб, які працюють у фермерському господарстві за трудовим договором (контрактом), не повинні бути меншими за встановлений державою розмір мінімальної заробітної плати і передбачену законом тривалість щорічної відпустки.
З наведеного випливає, що голова ФГ не може бути оформлений у власному ФГ за трудовим договором. Трудові відносини регулюються виключно статутом ФГ.
Тепер розглянемо, який дохід може отримувати від ФГ його голова. Детально це питання ми розглядали тут.
Тож зараз скажемо тезисно:
Дохід членам, в тому числі голові ФГ виплачують у вигляді дивідендів. Причому дивіденди можуть бути двох видів:
- дохід, який виплачується залежно від частки членів (в тому числі голови) ФГ у СК;
- дохід, який виплачується залежно від трудової участі.
За посиланням вище детально наведено особливості документування та оподаткування виплат дивідендів як першого, так і другого виду.
Щодо того, чи є альтернативні види доходу, який голова може отримувати від ФГ, зазначимо, що якщо мова йде про виконання головою трудової функції в ФГ, то дохід за виконання такої трудової функції виплачується лише у вигляді «трудових» дивідендів, про які ми сказали вище. Інших, альтернативних видів доходу немає.
Щодо сплати ЄСВ
Члени ФГ, в тому числі голова, є платниками ЄСВ, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (п. 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).
Не є платниками ЄСВ члени ФГ, які:
- отримують пенсію за віком;
- є особами з інвалідністю;
- досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ).
Базою нарахування ЄСВ для членів ФГ є розподілений дохід (прибуток), отриманий такими платниками від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році, що підлягає оподаткуванню ПДФО (пп. 3 п. 2 розд. ІІІ Інструкції №449).
Таким чином, якщо члени ФГ є платниками ЄСВ і зареєстровані такими платниками, то на отримані ними дивіденди, як розподілений прибуток ФГ, нараховується ЄСВ за ставкою 22%.
Але члени ФГ нараховують і сплачують ЄСВ самостійно. До 1 травня року, наступного за звітним, подають до податкової служби декларацію про майновий стан і доходи, у складі якої формують додаток ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».
Сума ЄСВ не може бути менша за розмір мінімального страхового внеску на місяць (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ). Причому нараховувати ЄСВ потрібно у межах максимальної величини бази нарахування, що дорівнює 15 розмірам мінзарплати (п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 4 ст. 7 Закону про ЄСВ).
Щоб самостійно сплачувати ЄСВ, члени ФГ мають спершу зареєструватися в податковому органі.
Особливості реєстрації встановлені Порядком №1162.
Для того, щоб зареєструватися, член (голова) ФГ має подати до податкової служби за своїм місцем проживання:
- заяву про взяття на облік платника ЄСВ за формою №12-ЄСВ (п. 3. розд. ІІІ Порядку №1162);
- документи, що підтверджують дату вступу до ФГ (наприклад, статут ФГ, зміни до статуту тощо).
Після реєстрації голова (член) ФГ повинен сплачувати ЄСВ.
ЄСВ сплачується за календарний квартал, до 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).
Але обчислюється ЄСВ за кожен місяць окремо, за умови, що в цьому місяці отримувався дохід. Якщо в певному місяці дохід не отримувався, ЄСВ за цей місяць не справляється.
Якщо дохід отримувався, то ЄСВ за цей місяць сплачується в розмірі не менше мінімального і не більше максимального розміру.
Наприклад, в першому кварталі 2025 року сума мінімального ЄСВ за місяць – 1760 грн (див. тут). А максимальна база нарахування ЄСВ за місяць – 160 000 грн. Таким чином, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць І кварталу 2025 року становить: 160 000 х 22% = 35 200 грн.
Висновки:
- Голова ФГ не може працювати за трудовим договором: Трудові відносини голови фермерського господарства регулюються виключно статутом ФГ, а не трудовим законодавством, що забороняє оформлення трудового договору для нього;
- Дохід у вигляді дивідендів: Голова ФГ може отримувати дохід у формі дивідендів, які бувають двох видів: залежно від частки у статутному капіталі або від трудової участі. Альтернативних видів доходу за трудову функцію немає;
- Сплата ЄСВ для трудового стажу: Голова ФГ, як платник ЄСВ, сплачує внесок із розподіленого доходу (дивідендів) за ставкою 22%, що зараховується до трудового стажу. ЄСВ сплачується самостійно, з поданням декларації до 1 травня наступного року, і має бути не меншим за мінімальний страховий внесок.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити